Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva është duke bërë një vizitë në Greqi

Foto: arkiv

Kryeministri grek Kiriakos Micotakis u takua në Athinë me zëvendëskryeministren dhe ministre të jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Këtë e njoftoi botimi “Katimerini” cituar nga BTA. Të dy ata shqyrtuan epideminë Covid-19, situatën në pikat kufitare midis të dy vendeve dhe zhvillimet në Mesdheun Lindor. Parashikohen takime të ministres Zaharieva me ministrin e jashtëm Nikos Dendias dhe me presidenten Katerina Sakelaropullu.

Vizita e zonjës Zaharieva kushtohet përvjetorit të 140 të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Greqisë.


Më shumë nga rubrika

Andon Balltakov

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare dha dorëheqje

Drejtori i përgjithshëm i Radios Kombëtare Bullgare – BNR, paraqiti në Këshillin e Mediave Elektronike kërkesë për zgjidhjen para afatit të kontratës së punës. Këshilli shprehu shpresë, se Andon Balltakov do të mendojë dorëheqjen. Drejtori..

botuar më 20-10-21 7.25.MD

Bullgaria imponon sanksione të larta për zbulimin e të dhënave personale

Bullgaria është ndër vendet e BE-së që imponuan gjoba më të larta në kuadrin e Rregullores së Përgjithshme për Mbrojtjen e të Dhënave (GDPR), i cili vepron që prej 2 vitesh. Shteti është në vendin e 9-të në klasifikimin për gjoba të imponuara..

botuar më 20-10-21 6.27.MD

Bullgaria e referoi Pakon Mobilitet I në Gjykatën e BE-së

Qeveria miratoi pozitën bullgare për ngritjen e procedurës kundër Pakos Mobilitet I në Gjykatën e BE-së, transmetoi BTA. Megjithë kundërshtimin e Bullgarisë, Rumanisë, Polonisë, Hungarisë, Lituanisë, Letonisë, Estonit, Maltës dhe Qipros nga 31..

botuar më 20-10-21 4.11.MD