Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do që Greqia të hapë më shumë pikëkalime

Ministrja Zaharieva
Foto: AP/BTA

Në Athinë Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva shprehu përkrahje për Greqinë dhe Qipron dhe ripohoi pozitën e Sofjes se duhet të respektohen të drejtat sovrane të të gjitha shteteve në BE në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Ajo shprehu shpresë për uljen e tensionit mes Turqisë dje Greqisë dhe bëri thirrje për zgjidhjen e problemeve në mënyrë miqësore si fqinj të mirë dhe jo me veprime të njëanshme.

Bashkë me homologun e saj Nikos Dendias Zaharieva shprehu keqardhje të madhe për ndërrimin e statusit të tempullit “Shën Sofja” në Stamboll.

Bullgaria ka kërkuar që Greqia të hapë më shumë pikëkalime me Bullgarinë, si dhe të mbarojë sa më shpejt PKK “Rudozem-Ksanthi”, bëri të ditur MPJ-ja bullgare.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD

Në Varna refuzuan të vaksinohen me AstraZeneca

Mjekët e përgjithshëm në qytetin Varna konstatuan refuzim në masë të vaksinimit me preparatin e AstraZeneca. Pas informatave të përhapura për ndërlikime pas vaksinimit njerëzit preferojnë të presin furnizimet e vaksinës Pfizer. "Nuk ka qartësi..

botuar më 21-04-13 3.59.MD

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit”

Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe turizmin, tregojnë të dhënat e një sondazhi të agjencisë sociologjike..

botuar më 21-04-13 3.38.MD