Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ujë shërues, peizazhe piktoreske dhe ajër i pastër i kristaltë tërheqin në fshatin Banja

Foto: arkiv

Në luginën e qytetit Razllog, në rrëzat e tri maleve të shkëlqyera bullgare Rodopi, Rilla dhe Pirin gjendet fshati piktoresk Banja. Vetëm në disa kilometra largësi nga vendpushimi malor Bansko, qyteza sikurse mbetet pa u vënë re nga turistët, të cilët hedhin vështrim drejt kreshtave madhështore të malit Pirin. Profesionalistët turistikë nga rajoni si dhe banuesit vendas janë të mendimit se bumi i madh i fshatit Banja si një SPA qendër turistike ende do të jetë duke u zhvilluar. Dhe pas kësaj bindjeje ka fakte konkrete: Në Banja ka 72 burime minerale me një temperaturë të ujit 58 gradë. I kanë përdorur për qëllime shëndetësore që trakët e lashtë dhe romakët. Por, pasuria natyrore kombëtare akoma nuk është e përdorur në mënyrë të mjaftueshme. Për traditat dhe të ardhmen e SPA turizmit  në këtë krahinë lexoni në publikimin nga koleksioni i Radio Bullgarisë Fshati Banja - histori dhe SPA në rrëzat e tri maleve.

Më shumë nga rubrika

Bota nëntokësore laramane e shpellës “Veneca”

Nja 14 kilometra larg qytetit Bellogradçik të Bullgarisë Veriperëndimore ka një fenomen natyror – “Veneca”, një nga shpellat më të bukura në Bullgari. Ajo ndodhet në afërsi të drejtpërdrejtë të fshatit Oreshec. Deri te hyrja e saj çon një..

botuar më 20-08-09 4.10.PD

Bansko ofron ajër të freskët malor dhe kthen vizituesit në historinë e Bullgarisë

Mali Pirin me faqet e tij të larmishme në çdo stinë që prej kohe e ka kthyer Bansko në një vendpushim tërheqës. Përderisa bjeshkët e tij janë të mbuluara me dëborë në pistat garojnë skiatorë të njohur, ndërsa adhuruesit e sporteve të bardha..

botuar më 20-08-08 4.15.PD

117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit

Më 2 gusht të vitit 1903 shpërthen Kryengritja e Ilindenit, e konsideruar si një pikë kulmore në lëvizjen nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Ajo është fryt i intrasigjencës së popullit bullgar kundra vendimeve të Kongresit të..

botuar më 20-08-02 5.15.PD