Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filluan pushimet verore të deputetëve

Godina e Kuvendit Popullor
Foto: Ani Petrova

Deputetët e Legjislaturës së 44-të dolën në pushime verore deri më 2 shtator. Sesioni i ardhshëm i rregullt parlamentargjatë vjeshtës do të jetë në sallën e re të Kuvendit Popullor në godinën e ish shtëpisë partiake në Sofje. Për transferimin e deputetëve në godinën e re njoftuan lideri i Frontit Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë Valeri Simeonov dhe ministri i ambientit rrethues dhe i ujërave Emill Dimitrov, i cili tha se është ministri i fundit i cili ishte në kontroll parlamentar në këtë sallë. Ai lexoi para të gjithëve deklaratën e betimit të përfaqësuesve popullorë gjë që e ngriti më këmbë të gjithë deputetët.

Godina e Kuvendit Popullor në të cilën deri tashti kuvendonte parlamenti bullgar mbi të cilën lexohet mbishkrimi “Bashkimi e bënë forcën” pas shtatorit do të shfrytëzohet për aktivitete zyrtare.


Më shumë nga rubrika

Afro 2/3 prej bullgarëve janë duhanpirës

Sipas një studim të “Organizatës Kombëtare të Pacientëve” 59% e bullgarëve të moshës nga 19 deri në 64 vjeç janë duhanpirës. Pothuajse të gjithë prej të anketuarve pinë cigare dhe shumë pak prej tyre përdorin produkte duhani pa tym, ose cigare..

botuar më 20-08-11 7.16.MD

Protestat dhe përgatitja për zgjedhje – një kombinim 2 në 1

Në sfondin e protestave që po vazhdojnë në vend dhe jashtë shtetit me qëllim dorëheqjen e qeverisë në krye me kryeministrin Bojko Borisov dhe të kryeprokurorit Ivan Geshev disa shohin fillimin e retorikës zgjedhore. Çfarë po ndodh në hapësirën shoqërore..

botuar më 20-08-11 3.35.MD

Krasimir Baçev nga Çekia: Ka probleme në komunikimin me shtetin

“Unë nuk pushoj së punuari dhe së menduari për Bullgarinë, sepse merrem me transport autobusi dhe çdo ditë  jam në kontakt me dhjetëra bullgarë, të cilët udhëtojnë midis Çekisë dhe Bullgarisë.  Çdo ditë këtu vijnë njerëz, të dëshpëruar nga jeta të..

botuar më 20-08-11 2.47.MD