Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 3 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Fqinjësisë së Mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Para 3 vitesh Republika e Bullgarisë dhe Republika e Maqedonisë së Veriut nënshkruan Traktatin e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit. Në sajtin e Ministrisë së Punëve të Jashtme theksohet, se marrëveshja nga 1 gushti 2017 do të mbetet si një nga ngjarjet më të rëndësishme të kohës sonë në regjionin tonë. Dokumenti pranon historinë tonë të përbashkët dhe cakton parimet dhe rrugët për zhvillimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat, thekson Ministria e Jashtme Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Parlamenti Evropian përkrahu me votë partiake rezolutën për Bullgarinë

Me 358 vota “pro”, 277 “kundër” dhe 56 “të abstenuar” eurodeputetët votuan rezolutën për superioritetin e ligjit në Bullgari. Në dokument bëhet thirrje për respektim të plotë dhe pa kushte të vlerave evropiane. Parlamenti Evropian shpreh..

botuar më 20-10-08 6.31.MD
Natalija Kisellova

Ka tendenca që çojnë në legjislacion të dobët në Bullgari

Sipas docentes Natalija Kisellova, pedagoge e së drejtës kushtetuese, gjatë dekadave të fundit dallohen tendenca të cilat çojnë në legjislacion të dobët në Bullgari. Në momentin e tanishëm kuota e projektligjeve të paraqitura nga deputetë të veçantë..

botuar më 20-10-08 12.16.MD

Komisionari evropian i zgjerimit bëri thirrje për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Shkupit dhe Sofjes

Në interes të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut është të gjejnë zgjidhje të çështjeve të cilat provokojnë mosmarrëveshje. Këtë e tha në Shkup komisionari evropian i zgjerimit Oliver Varhej në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Zoran..

botuar më 20-10-07 5.43.MD