Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 3 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Fqinjësisë së Mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Foto: arkiv

Para 3 vitesh Republika e Bullgarisë dhe Republika e Maqedonisë së Veriut nënshkruan Traktatin e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit. Në sajtin e Ministrisë së Punëve të Jashtme theksohet, se marrëveshja nga 1 gushti 2017 do të mbetet si një nga ngjarjet më të rëndësishme të kohës sonë në regjionin tonë. Dokumenti pranon historinë tonë të përbashkët dhe cakton parimet dhe rrugët për zhvillimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat, thekson Ministria e Jashtme Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Është e domosdoshme që Maqedonia e Veriut t’i njohë realitetet historike

Në një konferencë për shtyp në Sofje me homologun e saj maqedonas Bujar Osmani Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva tha se Bullgaria gjithmonë e ka përkrahur sovranitetin e Maqedonisë së Veriut. Kurrë nuk kemi pasur pretenca..

botuar më 20-10-09 4.03.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Anna Bernabich është kryeministrja e re e vjetër e Serbisë Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç  i dorëzoi mandat të ri qeveritar kryeministres në detyrë Anna Bernabich. Bernabich është kryeministre e Serbisë që nga 29 qershori i vitit..

botuar më 20-10-09 3.35.MD

Kryeministri Borisov: Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut t’i zgjidhin kundërshtimet e tyre deri më 10 nëntor

Deri më 10 nëntor duhet të arrihet një vendim kompromisi, i cili t’i kënaqë edhe të dyja palat, tha Kryeministri Bojko Borisov para Ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, i cili është për vizitë në Sofje...

botuar më 20-10-09 3.25.MD