Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Burimet minerale, kultura, historia dhe vera do të tërheqin në Bullgari turistët japonezë

Foto: bgtourism.bg

“Isha shumë i befasuar nga destinacionet dhe atraksionet e shumta në Bullgari.” Këtë e deklaroi Ambasadori i Japonisë në Bullgari Hiroshi Narahira, pasi u njoh me mundësitë për turizëm shëndetësor në Bullgari. Ato u prezantuan nga kryetarja e Bashkimit Bullgar të Balneologjisë dhe të SPA turizmit Sijka Kacarova, bëri të ditur sajti bgtourism.bg.

Ambasadori Nahira ka thënë se gërshetimi i ujërave minerale, turizmit historik dhe kulturor dhe verës do t’i bënte një përshtypje të madhe turistit japonez dhe premtoi se do të popullarizojë personalisht mundësitë për turizëm në Bullgari ndër industrinë turistike.

Më shumë nga rubrika

Pothuajse gjysma e hoteleve ndeshen me vështirësi në mbulimin e shpenzimeve të tyre

Vetëm 44% e sipërmarrësve në biznesin e hoteleve mund të mbulojnë shpenzimet e tyre për shkak të pandemisë së Covid-19, tregon një anketë e Institutit Kombëtar të Statistikave. 1/3 prej tyre deklarojnë se në kuadrin e një afati të shkurtër mund të..

botuar më 20-09-25 4.18.MD

Sfidat përpara SPA turizmit në Bullgari dhe zgjidhjet e mundshme

Pandemia nga Covid-19 çoi deri në një ulje të madhe të turistëve të huaj, të cilët e kanë zgjedhur Bullgarinë për pushim të vet. Kufizimet e  imponuara për udhëtim nuk u lejuan bullgarëve të shumtë të realizojnë pushimin e tyre të planifikuar..

botuar më 20-09-24 1.53.MD

Turizmi bullgar ka humbur të ardhura prej 800 000 mln eurosh

Kriza e koronavirusit e privoi turizmin bullgar nga 800 000 mln euro, thotë një analizë e Akademisë Bullgare të Shkencave për sfidat para sektorit në kushtet e pandemisë, transmetoi BTA. Megjtihë masat e ndërmarra nuk mund të pritet se të..

botuar më 20-09-21 7.23.MD