Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banskoja u përfshi në Qendrën Interballkanike për Turizëm dhe Bashkëpunim

Foto: Bashkia e Banskos

Bashkia e Banskos prezantoi Shoqërinë Kombëtare të Bashkive në Bullgari në një takim ndërkombëtar në Greqi për krijimin e një “Qendre Interballkanike për Turizëm dhe Bashkëpunim”. Iniciativa është e Bashkisë Aristoteli (Halkidiki, Greqi).

Morën pjesë përfaqësues të Bullgarisë, Greqisë, Kroacisë dhe Sllovenisë. Kufizimet për shkak të Covid-19 penguan përfaqësuesit e shteteve të tjera ballkanike për të ardhur, por në punën e forumit morën pjesë diplomantë të tyre.

Programi i punës përfshiu ngjarje të cilat tregojnë bashkëpunimin në fushën e turizmit kulturor dhe historik, si dhe të atij fetar dhe kulinar, të cilat kontribuojnë për zhvillimin e qëndrueshëm regjional, transmetoi BTA.


Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 204

Indikatori më i mirë për përhapjen e virusit është numri i të vdekurve “Në sfondin e rritjes së rasteve të vdekjes nga koronavirusi kam dyshim se nuk rritet edhe numri i të infektuarve.” Këtë e tha për BNR epidemiologu dhe pedagog në..

botuar më 20-09-27 5.33.MD

Miting koncert në Urën e Shqiponjave organizojnë protestuesit

Një miting koncert nën moton “E ardhme për Bullgarinë – e ardhme për të rinjtë” u organizua në udhëkryqin e Urës së Shqiponjave të cilën çdo mbrëmje protestuesit okupojnë. “Qëllimi është të tregojmë përmasat dhe gatishmërinë e njerëzve të mbrojnë..

botuar më 20-09-27 5.23.MD
Stefan Canev

Intelektualët të jenë në ballë të protestave

“Ekziston nevoja që intelektualët të jenë në vijën e parë të protestave” tha për BNR shkrimtari Stefan Canev, i cili u dekorua me “Pendën e Artë” për kontribut në kulturën dhe artin bullgar. Sipas tij protesta kundër pushtetit largon intelektualët..

botuar më 20-09-27 4.08.MD