Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akademia Bullgare e Shkencave do të financojë projektin bullgar për vaksinë kundër Covid-19

Foto: Pixabay

Mundësia për valë të dytë të Covid-19 është reale. Zhvillimi i pandemisë është në varësi të respektimit të masave kundërepidemike. Aktualisht po e shohim efektin e refuzimit të kufizimeve pas masave të rrepta, tha para BNR-së prof. Hristo Najdenski, udhëheqës i Departamentit të Mikrobiologjisë Infektive në Akademinë Bullgare të Shkencave.

Ndoshta në fund të vitit, po të ketë vaksinë, qeveria do t’i zbutë masat, është i mendimit shkencëtari.

Prof. Najdenski shpjegoi se për shkak të kritereve të ndryshme dhe që të mos ndalohet financimi i projekteve të tjera studimet për vaksinën bullgare kundër koronavirusit nuk do të financohen nga Fondi “Studime Shkencore”, por nga mjetet rezervë të Akademisë Bullgare të Shkencave.

Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 204

Indikatori më i mirë për përhapjen e virusit është numri i të vdekurve “Në sfondin e rritjes së rasteve të vdekjes nga koronavirusi kam dyshim se nuk rritet edhe numri i të infektuarve.” Këtë e tha për BNR epidemiologu dhe pedagog në..

botuar më 20-09-27 5.33.MD

Miting koncert në Urën e Shqiponjave organizojnë protestuesit

Një miting koncert nën moton “E ardhme për Bullgarinë – e ardhme për të rinjtë” u organizua në udhëkryqin e Urës së Shqiponjave të cilën çdo mbrëmje protestuesit okupojnë. “Qëllimi është të tregojmë përmasat dhe gatishmërinë e njerëzve të mbrojnë..

botuar më 20-09-27 5.23.MD
Stefan Canev

Intelektualët të jenë në ballë të protestave

“Ekziston nevoja që intelektualët të jenë në vijën e parë të protestave” tha për BNR shkrimtari Stefan Canev, i cili u dekorua me “Pendën e Artë” për kontribut në kulturën dhe artin bullgar. Sipas tij protesta kundër pushtetit largon intelektualët..

botuar më 20-09-27 4.08.MD