Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U rit numri i të papunëve në vend

Foto: BGNES

Pas uljes së përkohshme tashmë javën e dytë me radhë të papunët e porsaregjistruar në Bullgari janë më shumë se sa të punësuarit me ndërmjetësinë e zyrave të punësimit. Këtë e tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar Statistikor dhe Agjencisë së Punësimit. Që nga 3 shkurti e këtej ato dikastere monitorojnë lëvizjen e papunësisë për shkak të Covid-19. Që atëherë e deri më 2 shkurt të papunët e regjistruar janë më se 234 mijë veta, ndërsa të punësuarit – 137 mijë veta, transmetojnë reporterët e RKB.

Më shumë nga rubrika

Theksi në buxhetin për vitin 2021 do të jenë vendbanimet e vogla

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti kryetarët e porsazgjedhur të bashkive nga GERB për paraqitjen e tyre të suksesshme në zgjedhjet e pjesshme. “ Kjo është një shenjë e besimit ndaj nesh dhe pritjeve të njerëzve ”, vuri në dukje ai në..

botuar më 20-09-29 4.04.MD

Presidenti Rumen Radev: Do të propozoj amendamente në Kushtetutë pas zgjedhjeve

Presidenti Rumen Radev shpalli se do të parashtrojë ndryshimet e veta në Kushtetutë pas zgjedhjeve të reja parlamentare. Sipas tij nuk ka shkak që të parashtrohen propozime për ndryshime në ligjin kryesor për këtë Parlament. “Do t’i parashtroj kur..

botuar më 20-09-29 3.54.MD

Bullgaria do të vazhdojë partneritetin me “Lohkijd Martin”

Blerja e aeroplanëve F-16 Block 70 mishëron dëshirën e Bullgarisë për modernizimin e forcave të armatosura. Qëllimi është të arrihet ndërveprim real operativ me shtetet e NATO-së. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një takim me përfaqësues..

botuar më 20-09-29 1.46.MD