Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri është i gatshëm të japë dorëheqje, por është kundër zgjedhjeve të parakohshme

Foto: BGNES

Jam i gatshëm të jap dorëheqje, tashmë e kam bërë. Nuk dua që në asnjë mënyrë unë të jem shkaku për tensionin në vend. Me këto fjalë Kryeministri Bojko Borisov ua drejtua mbi 3000 delegatëve në mbledhjen e partisë në pushtet GERB. Fjalimi u transmetua live nga BNR-ja. Do t’u propozojë partnerëve të koalicionit variante të ndryshme, përfshi këtu një qeveri pa mua. Mirëpo, në marrëveshjen me “Patriotët e Bashkuar” është shkruar se qeveria do ta përfundojë mandatin e vet.

Borisov theksoi se pa Parlament nuk mund te luftohet kundër epidemisë së Covid-19, nuk mund të merren hua, nuk mund të miratohen ligje të reja, nuk mund të ketë aktualizim të buxhetit, nuk do të ketë buxhet të ri, paga dhe pensione. Ai rikujtoi se Parlamenti duhet të miratojë ndryshime në kodin zgjedhor, të cilat garantojnë zgjedhje të ndershme, përfshi këtu dhe votim me makina.

Kryeministri paralajmëroi se po vijnë muaj, madje vite të rënda dhe vendi ka nevojë për stabilitet. Na nevojitet përkrahje në këto zgjedhje, në qoftë se njerëzit nuk na duan ne nuk do të mbetemi, deklaroi Borisov dhe nënvizoi se sipas të gjitha studimeve sociologjike GERB është forca e parë politike.

Borisov dhe delegatët e tij nuk u shqetësuan për shkak të protestuesve kundër qeverisë, të cilët shprehën zhurmshëm pozitat e tyre para forumit dhe u përpoqën të hyjnë në vendin e ngjarjes në “Sofja Tehpart”.

Më shumë nga rubrika

Dimitër Cançev

Bullgaria mbrojti pozitën e saj mbi pranimin e Shkupit në BE

Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme të BE diskutoi zgjerimin e organizatës dhe pranimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Përfaqësuesi i Përhershëm i Bullgarisë Dimitër Cançev mbrojti qëndrimin e vendit tonë në lidhje me kandidaturën e Maqedonisë..

botuar më 21-05-11 7.42.MD

Me dekret Presidenti Rumen Radev shpërndan Legjislaturën e 45-të Kuvendit Popullor më 12 maj

Kreu i Shtetit caktoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare për datën11 korrik. Ai gjithashtu emëron një qeveri të përkohshme me këtë përbërje: Stefan Janev është Kryeministri. Deri më tani, ai ishte sekretar i shtetit për sigurinë dhe..

botuar më 21-05-11 3.42.MD

Si Legjislatura e 45 e Kuvendit Popullor do të mbetet në histori

Kuvendi Popullor i cili zgjati më pak në historinë tonë të re. Kështu në mënyrë lakonike mund të përshkruajmë veprimtarinë e parlamentit të fundit bullgar. Për më pak se një muaj 240 deputetët  zhvilluan 8 mbledhje, ndërsa një pjesë prej tyre nuk mundën..

botuar më 21-05-11 7.15.PD