Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

60% ulje në turizëm që nga fillimi i vitit

Ministrja Marijana Nikollova
Foto: arkiv

Për shkak të pandemisë Bullgaria konstaton ulje të numrit të turistëve ndërkombëtarë që nga fillimi i vitit, bëri të ditur në Plovdiv Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova. Ka 70 000 rezervime në bregdetin tonë për turistë nga Turqia, Izraeli, Moldavia dhe Bjellorusia, por duhet të ndërmerren masa për mbërritjen e tyre, tha Nikollova.

Zëvendëskryeministrja kritikoi modelin e deritanishëm të zhvillimit të turizmit bullgar. Nuk mund të reklamohemi vetëm si një vend me turizëm të zhvilluar veror dhe dimëror. Ne duhet të prezantohemi si një destinacion me kushte për turizëm gjatë tërë vitit, është kategorike Nikollova.

Më shumë nga rubrika

Buxheti 2021 është i bashkërenditur me presidencën

Ministria e Financave njoftoi, se administrata e presidentit Rumen Radev bashkërenditi buxhetin pa dërguar shënime, transmetoi Radioja Darik. Komenti i ministrisë ishte në përgjigje të deklaratës së kreut të shtetit pak më herët sot, në të cilën ai..

botuar më 20-10-27 4.54.MD

Presidenti komentoi buxhetin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev komentoi para gazetarëve se qeveria ofron një buxhet pa qëllime, pa plan, pa procedura të qarta, pa arsyetuar shpenzimet. Ai asistoi në një stërvitje taktike në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo, ditën për..

botuar më 20-10-27 4.38.MD

Rreziku nga deficiti i mjekëve në Bullgari është i madh

Për ditë nga 15 deri në 20 ekipe të Urgjencës punojnë në kryeqytet, gjë që nuk është e mjaftueshme. Këtë e komentoi para BNR zëdhënësja e urgjencës Katja Sungarska. Sipas saj të gjithë mjekët punojnë jashtë orarit, sepse për popullsinë e Sofjes..

botuar më 20-10-27 3.31.MD