Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autostrada për në Serbi do të jetë gati para afatit

Foto: BTA

Në kuadrin e Forumit Strategjik në qytetin slloven Bled kryeministri Bojko Borisov bisedoi me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Po vazhdojmë punën e ndërtimit të autostradës “Evropa” drejt Kallotina dhe të gazsjellësit “Rryma Ballkanike”. Ato janë projekte me rëndësi për mbarë regjionin. Megjithë pandeminë e koronavirusit 468 kilometra nga traseja e “Rrymës Ballkanike” janë gati, ndërsa autostrada “Evropa” nga Dragoman deri në Slivnica do të jetë gati para afatit. Këtë e njoftoi kryeministri Borisov në faqen e tij në Facebook.


Më shumë nga rubrika

Buxheti 2021 është i bashkërenditur me presidencën

Ministria e Financave njoftoi, se administrata e presidentit Rumen Radev bashkërenditi buxhetin pa dërguar shënime, transmetoi Radioja Darik. Komenti i ministrisë ishte në përgjigje të deklaratës së kreut të shtetit pak më herët sot, në të cilën ai..

botuar më 20-10-27 4.54.MD

Presidenti komentoi buxhetin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev komentoi para gazetarëve se qeveria ofron një buxhet pa qëllime, pa plan, pa procedura të qarta, pa arsyetuar shpenzimet. Ai asistoi në një stërvitje taktike në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo, ditën për..

botuar më 20-10-27 4.38.MD

Rreziku nga deficiti i mjekëve në Bullgari është i madh

Për ditë nga 15 deri në 20 ekipe të Urgjencës punojnë në kryeqytet, gjë që nuk është e mjaftueshme. Këtë e komentoi para BNR zëdhënësja e urgjencës Katja Sungarska. Sipas saj të gjithë mjekët punojnë jashtë orarit, sepse për popullsinë e Sofjes..

botuar më 20-10-27 3.31.MD