Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgari u përfshi në Fondin Investues pranë Iniciativës “Tri Dete”

Foto: energy-europe.eu

Bullgari u përfshi në Fondin Investues pranë Iniciativës “Tri Dete” me 20 mln euro, njoftoi kryeministri Bojko Borisov në mbledhjen online të kabinetit. “Tri Dete” është një projekt politik të 12 shteteve anëtare të BE-së: Austri, Bullgari, Estoni, Letoni, Lituani, Poloni, Rumani, Sllovaki, Slloveni, Hungari, Kroaci, Çeki. Ai përbën një platformë për bashkëpunim regjional përqendruar mbi energjetikën, transportin, komunikacionet, teknologjitë e informacionit, biznesin. Koordinatore kombëtare për palën bullgare u caktua zëvendës kryeministrja Ekaterina Zaharieva.


Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Plani kombëtar për përballimin e krizës është i tërë shoqërisë

Pas pandemisë qëllimi ynë strategjik në BE është investimi në premisa afatgjata për rritje të ekonomisë, tha Zëvendëskryeministri Tomisllav Doçev. Sot ai prezantoi online projektin e Planit Kombëtar për rimëkëmbje dhe qëndrueshmëri të Bullgarisë...

botuar më 20-10-30 5.35.MD
Andon Balltakov

Drejtori i BNR-së mbetet në postin e vet

Në mbledhjen e përbashkët sot në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) drejtori i medias Andon Balltakov bëri të ditur se do të tërheqë dorëheqjen e vet të parashtruar në Këshillin e Mediave Elektronike. Më 21 tetor Balltakov deklaroi se jep dorëheqje..

botuar më 20-10-30 4.43.MD

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje u ndje edhe në Bullgari

Pak para orës 14.00 në Sofje, si dhe në qytete të tjera bullgare, përfshi këtu Ruse dhe Varna, u ndje një tërmet. Lëkundja sizmike u regjistrua edhe në Turqi dhe Greqi, njoftuan observatorët vendas dhe ndërkombëtarë. Sipas burimeve greke dhe..

botuar më 20-10-30 4.12.MD