Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekspozita “Sofja e Egër” - njihuni me botën shtazore të kryeqytetit

4
Кukumjaçkë shtëpie (fotografi). Autor: Lartësia e Tij Maçej Shimanski
Foto: sofiahistorymuseum.bg

Deri më 22 shtator kryeqytetasit si dhe miqtë e qytetit mund të vizitojnë ekspozitën “Sofja e Egër”, e cila prezanton larminë biologjike në kryeqytet. 

Grizhël (fotografi) Autor: Atanas GrozdanovEkspozita është e krijuar prej fotografive dhe pikturave të kafshëve dhe shpendëve, të cilët bashkëjetojnë me sofjanasit. Fokusi është i drejtuar më tepër ndaj botës shtazore, e cila mbetet gjithmonë në anë nga vështrimi dhe vëmendja e njeriut të përshpejtuar në qytet. Janë përfshirë si kafshë të njohura të egra, kështu dhe të tilla, për të cilat është vështirë të mund të përfytyrojmë, se jetojnë bashkë me ne.

Ekspozita e pazakonshme është e paraqitur në sallën e ekspozimit “Kulla trekëndëshe Serdika”, një filial i Muzeut Regjional Historik -Sofja dhe organizohet nga platforma Facebook “Sofja e egër” duke u respektuar të gjitha masat kundra epidemiologjike.Ketër (fotografi). Autor: Dijan Jankullov

Foto: Muzeu Historik Regjional - Sofja


Galeria

Më shumë nga rubrika

Sofja me një buxhet rekord për vitin 2021

Mbi 963 mln. euro është buxheti i planifikuar i Sofjes për vitin 2021, bëri të ditur Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova. Prioritetet kryesore janë remonti dhe ndërtimi i arterieve rrugore, kanalizimi, sigurimi i vendeve për fëmijët..

botuar më 21-01-15 5.19.MD

Situata në Bullgari në lidhje me Covid-19 po përmirësohet në mënyrë të qëndrueshme

Masat kundra epidemike kanë sjellë rezultate jashtëzakonisht të mira, shpalli në brifingun e sotëm ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov. Në 15 rrethe të vendit sëmundshmëria është ulur në 150 veta nga 100 mijë, derisa numri i të shëruarve..

botuar më 21-01-14 2.37.MD

Transporti urban i kryeqytetit mbushi 120 vjet

Me rastin e përvjetorit të 120-të të transportit urban të kryeqytetit, në Sofje në sheshin “Aleksandër Nevski” fillon një ekspozitë e automjeteve të restauruara dhe të brezit të fundit. Një retro-tramvaji organizon falas për kryeqytetasit kurse në..

botuar më 21-01-14 11.37.PD