Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Geranea” - parajsa e egër e Dobruxhës

Foto: Facebook / geranea

Ndër fushat pjellore të Dobruxhës turistët bien në një parajsë të vërtetë. Parku ekologjik “Geranea” është i vendosur në një sipërfaqe prej 7 mijë hektarësh në disa kilometra nga vendpushimet detare “Allbena” dhe “Zllatni pjasëci” dhe në 35 kilometra nga qyteti Varna.

Vendi magjeps me bukurinë e vet të egër në çdo kohë të vitit. Për shkak të afërsisë së madhe me detin klima këtu është e butë, kurse shtresë dëbore mbetet shumë rrallë. Miq nga vendi dhe nga jashtë shkojnë në park, që të mund të takohen “sy më sy” me kafshët tipike për këtë vend dhe mjedis si derri i egër, dreri i vjeshtës, sorkadhe, dhi kamerunase, lepuj, fazanë, thëllëza dhe shpendë të tjera të ndryshme grabitqare.

Në park janë ndërtuar 7 kulla. Prej tyre turistët mund të vërejnë në një distancë të parrezikshme kafshët, të cilat lëvizin lirshëm në një mjedis të natyrshëm. Kurse për ata të cilët i pëlqejnë shëtitjet mes natyrës janë krijuar disa shtigje ekologjike me gazebos dhe stola.

Akoma trakët e  lashtë kanë qenë të magjepsur nga kjo krahinë. E kanë quajtur  “Lugina e pranverës” për shkak të klimës së butë dhe të natyrës gjithmonë të gjelbër. Më vonë romakët i kanë dhënë emrin “Geranium”, që në përkthim do të thotë shëndet.


Mund të mësoni më shumë për këtë skaj të paprekur nga qytetërimi duke lexuar publikimin nga koleksioni i Radio Bullgarisë: Parku ekologjik me kafshë të egra pret miq në Dobruxha

Foto: Facebook / geranea

Më shumë nga rubrika

Është koha e turshive

Me fillimin e vjeshtës nëpër rrugët e qyteteve dhe vendbanimeve më të vogla të Bullgarisë fillon të përhapet aroma e specave të pjekura. Fillon sezoni i turshive, kur amviset e zellshme përpiqen të ruajnë frytet e verës. Kështu në raftet e..

botuar më 20-09-19 4.50.PD

76 vjet nga 9 shtatori – një datë kontradiktore në historinë bullgare

Para 31 vitesh 9 shtatori shënohej në Bullgari si festë kombëtare dhe një datë e rëndësishme, në të cilën Partia Komuniste Bullgare (BKP) e ka marrë pushtetin. Sot brezat më të vjetër kanë vlerësim të ndryshëm për vendosjen e regjimit komunist në vendin..

botuar më 20-09-09 11.03.PD

Bullgaria feston 135 vjet nga Bashkimi i saj

Më 6 shtator vendi ynë shënon 135 vjet nga Bashkimi i Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore – një krahinë autonome në kuadrin e Perandorisë Osmane. Në fakt parahistoria e kësaj ngjarjeje kaq të rëndësishme për bullgarët filloi që në 1878 –..

botuar më 20-09-06 3.15.PD