Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritet një pik i ri i koronavirusit

Bogdan Petrunov
Foto: BNT

“Do të ketë valë të dytë të Covid-19, sidomos me ardhjen e periudhës vjeshtë – dimër, kur do të përhapen edhe infeksione të tjera respiratorë prej viruseve.” Këtë e tha para BNT akademiku Bogdan Petrunov sipas të cilit patjetër do të ketë një pik tjetër të infeksionit. Ai theksoi, se tek ne masat kundër përhapjes së koronavirusit janë një nga më të butat në Evropë. “Padyshim vaksina BCG kundër tuberkulozit ndihmon në këtë situatë. Edhe studimet në Niderlandë e vërtetuan këtë”, shtoi akademiku. Sipas tij mbajtja e maskave ndihmon “uljen e sasisë së viruseve që hyjnë në organizmin njerëzor”.

Akademiku Petrunov tha, se në sajë të masave të ndërmarra viti shkollor duhet të kalojë normalisht. Ai nuk përjashtoi mundësinë për mbylljen e klasave të veçanta.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 200

Zgjatën gjendjen e jashtëzakonshme epidemike deri më 30 nëntor “Pandemia nga Covid-19 vazhdon të jetë një gjendje e rëndë jashtëzakonshme lidhur me shëndetin shoqëror në përmasë kombëtare dhe botërore.” Këto janë motivet për   vendimin..

botuar më 20-09-23 6.38.MD

Mesazh i ministrit të jashtëm bullgar në lidhje me përvjetorin e 75-të të OKB-së

Nga ne varet e ardhmja e OKB-së, tha në një video mesazh në lidhje me përvjetorin e 75-të të themelimit të OKB-së zëvendës kryeministrja dhe ministre e jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva. Ajo theksoi rolin e OKB-së gjatë këtyre viteve të kaluara si për..

botuar më 20-09-23 6.28.MD
Pllamen Dimitrov

Sindikatat presin zgjerim të ekonomisë gri për shkak të Covid-19

Ekonomia gri në Bullgari në vitin 2019 sipas statistikës kombëtare ishte 21 për qind nga produkti i brendshëm bruto ose 11.5 miliard euro. Këto para janë jashtë sistemit social dhe shëndetësor. Në kushtet e Covid-19 pritet që kjo kuotë të rritet, tha..

botuar më 20-09-23 5.53.MD