Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekip shkencor i udhëhequr nga një bullgar, izoloi një molekulë, e cila bllokon Covid-19

Foto: upmc.com

Shkencëtarë nga Fakulteti i Mjekësisë pranë Universitetit Pittsburgh nën udhëheqjen e një bullgari kanë izoluar molekulën më të vogël biologjike, e cila bllokon krejtësisht në një mënyrë specifike Covid-19.

Rezultatet e punës së tyre u botuan në një prej revistave më të autoritetshme CELL, e cila publikon vetëm të dhëna objektive dhe të rëndësishme për shkencën. Antitrupi u është nënshtruar shumë testeve që provojnë efektivitetin dhe padëmshmërinë e tij. Pritet testimi edhe mbi njerëz.

Në thelbin e kësaj pune të madhe është bullgari prof. Dimitër Dimitrov, bëri të ditur Televizioni Kombëtar Bullgar (BNT).

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 229

Nuk mjaftojnë mjekët në vijë të parë Mangësia serioze e mjekëve në vijë të parë është problemi më i madh, përpara të cilit është i drejtuar sistemi shëndetësor në Bullgari, informoi ministri i shëndetësisë Kostadin Angjelliov në brifingun e..

botuar më 20-10-22 6.18.MD
Kostadin Angellov

Për shkak të pandemisë ulin kapacitetin e lokaleve deri në 50 për qind

Nga mesnata e 23 tetorit frekuentimi i diskotekave, lokaleve të natës dhe të argëtimit në të hapur dhe në të mbyllur lejohet nëse çdo njëri i sigurohen 2 metra katror nga sipërfaqja e përgjithshme tregtare. Këtë masë e shpalli ministri i..

botuar më 20-10-22 6.16.MD
Desisllava Ahlladova

Bullgaria e lajmëroi BE-në se do të heqë “pasaportat e arta” për të huaj

Ministrja e drejtësisë Desisllava Ahlladova siguroi komisionarin e drejtësisë Didie Rejnders, se Bullgaria e ndërmori hapa legjislativë për heqjen e regjimit të marrjes së shtetësisë bullgare kundrejt investimeve, transmetoi BTA. Në parlament..

botuar më 20-10-22 5.52.MD