Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përvjetori i 102-të i Betejës së Dojranit do të shënohet në qytetin Pleven

Foto: BGNES

Përvjetori i 102-të i fitores së arritur nga ushtria e vogël bullgare në rajonin e Dojranit gjatë Luftës së Parë Botërore, do të shënohet me solemnitet në qytetin Pleven.

Beteja te Dojrani është një nga fitoret më të mëdha të ushtrisë bullgare në historinë e shtetit të tretë bullgar. Përleshjet pranë liqenit vazhdojnë 3 vjet (1915-1918). Në shtator të vitit 1918 pas betejave të rënda treditore Divizioni i 9-të i Plevenit në krye me gjeneralin Vlladimir Vazov shpartalloi repartet elite britanike dhe greke. Epërsia ishte në anën e armikut. Prandaj gjenerali u thotë ushtarëve dhe oficerëve bullgarë: “Duhet të fitojmë ose të vdesim – zgjidhje tjetër nuk ka!”

Pas përleshjeve të rënda ushtarët bullgarë e mundën armikun. Bilanci ishte që kundër një divizioni bullgar 5 divizionet aleate dhanë më shumë se 10 000 viktima kundrejt 500 oficerëve dhe ushtarëve të vrarë bullgarë.

Beteja te Dojrani e cila jo rastësisht quhet Epope është simbol i heroizmit të ushtarëve bullgarë dhe i gjeniut ushtarak të vëllait të krijuesit Ivan Vazov – Vlladimir Vazov.


Më shumë nga rubrika

85 vjet nga fillimi i ndërtimit të godinës së Bankës Popullore Bullgare

Në qendër të Sofjes, shumë afër godinave të të ashtuquajturit “trekëndësh i pushtetit” – Presidenca, Kuvendi Popullor dhe Këshilli i Ministrave, gjendet një prej ndërtesave më të mbrojtura në kryeqytet – ajo e Bankës Popullore Bullgare (BNB). Guri i parë..

botuar më 20-10-29 7.05.PD
Lejdi Strangford për vizitë në spitalin e vet në Karllovo

Lejdi Strangford – anglezja, e cila i donte bullgarët

Menjëherë pas shtypjes së përgjakshme të Kryengritjes së Prillit gjatë vitit 1876/ kundra sundimit osman/, figura të shquara publike evropiane fillojnë një fushatë për të mbrojtur popullsinë bullgare . Mes tyre është dhe një grua, e cila ka shënuar me..

botuar më 20-10-26 7.05.PD

Sot nderojmë “engjëllin tokësor” Shën Joan Rillski

Më 19 tetor Kisha Ortodokse Bullgare kremton solemnisht transferimin e lipsanave të Shën Joan Rillskit në Sredec (Sofja e sotme) dhe kanunizimin e tij zyrtar si shenjtor. E quajnë çudibërës, sepse me emrin e shenjtorit janë lidhur shumë dëshmi të..

botuar më 20-10-19 6.05.PD