Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eurodepuetët janë duke shqyrtuar sot protestat në Bullgari

| rinovuar më 20-10-05 7.10.MD
Foto: Parlamenti Evropian

Në lidhje me protestat antiqeveritare në Bullgari që po vazhdojnë tashmë disa muaj sot në orën 20.00 (orë bullgare) eurodeputetët do të shqyrtojnë rezolutën për Bullgarinë, e cila do të votohet më 8 tetor, transmetoi korrespondentja e BNR-së në Bruksel Angelina Piskova. Në dokument shënohet se në Bullgari ka keqësim të konsiderueshëm të parimeve të shtetit juridik, demokracisë dhe të të drejtave kryesore civile. Shprehet shqetësim edhe për lirinë e mediave dhe kushtet e punës të gazetarëve gjatë 10 viteve të fundit.

Para debateve prof. Velislav Minekov nga “Trioja e Helmuar”, e cila i organizon protestat në Bullgari, bashkë me bullgarë të tjerë do të dëgjohen para Këshillit Evropian.

Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD