Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka nevojë që të ndryshojnë masat kundërepidemike

Foto: BGNES

Pavarësisht nga rritja e numrit të shtrimeve në spital, nuk ka rrezik përpara sistemit shëndetësor për shkak të COVID-19, bindi ministri i shëndetësisë Kostadin Angjellov, transmetoi Radioja Kombëtare Bullgare. Sistemi është i pajisur me mjaftë shtretër dhe mjekë. Gjatë ditëve të fundit po vëmë re një shtim me rreth 1% të zënies së shtretërve spitalor, nga 10 në 11%. Kurse në repartet intensive nga 4 më 4,8%. Këto numra japin atë siguri në këtë moment, e cila na është e domosdoshme që të mos ndryshojmë masat në Bullgari , tha ministri.

Ai bindi akoma se specialistët mjekësorë, të cilët luftojnë në linjën w parë kundra infeksionit, do të vazhdojnë të marrin shpërblimin shtesë prej 500 euro /1000 leva/ derisa të vazhdojë situata e shpallur epidemike e jashtëzakonshme në vend.


Më shumë nga rubrika

MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD

Parashikimi i motit për 1 prillin

Nesër, më 1 prill , temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, në Sofje rreth 7°. Para mesditës kryesisht në veriperëndim të Bullgarisë do të ketë reshje shiu, ndërsa pasdite do të ketë reshje shiu edhe në pjesën tjetër të vendit...

botuar më 23-03-31 5.35.MD