Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka asnjë justifikim për ritmin e ngadaltë të ekonomisë

Ljubomir Dacov
Foto: BGNES

“Nuk ka asnjë justifikim për ritmin e ngadaltë të ekonomisë” tha për BNR financieri Ljubomir Dacov duke rikujtuar se pushtetarët janë të vetmit që në të gjithë tranzicionin kishin mandat 10 vjeçar. Ai tha se akoma nuk flitet sesi ekonomia dhe financat publike do të ristrukturohen pas epidemisë.

Financieri shtoi se duhet të fillojnë më në fund të gjitha reformat e shtyra, ndërsa paratë të orientohen te ristrukturimi i ekonomisë.


Më shumë nga rubrika

Kirill Vëllçev

BTA me drejtor të ri të përgjithshëm

Pa asnjë debat me 105 vota pro parlamenti zgjodhi Kirill Vëllçevin, i propozuar nga partia në pushtet GERB, drejtor të përgjithshëm të BTA. Drejtori i përgjithshëm i BTA zgjidhet nga parlamenti për një mandat 5-vjeçar. Kishte dy kandidatë..

botuar më 21-01-27 10.09.PD

Situata e ndërlikuar dimërore në vend

Për shkak të reshjeve të mëdha të dëborës dhe erërave të forta, Agjencia e Infrastrukturës Rrugore rekomandon të mos udhëtohet nëse nuk është absolutisht e nevojshme. Trafiku për të gjitha automjetet përmes Qafës “Shipka” është përkohësisht i..

botuar më 21-01-27 9.34.PD

5.3 për qind janë mostrat pozitive për Covid-19 për 24 orët e fundit

827 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit. 5.3 për qind e 15 656 testeve të kryera janë pozitive, sipas të dhënave të azhurnuara në Portalin e Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Rastet e reja janë më së shumti në..

botuar më 21-01-27 8.57.PD