Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 97 e protestave

Foto: BGNES

Për sonte u caktua mbrëmja e 97 e protestave.

Gjatë protestës tradicionale dje, ditën e 96 të pakënaqësisë popullore, protestuesit bllokuan për një kohë të shkurtër Urën e Shqiponjave.

Udhëheqësit e protestës njoftuan se ditën e premte më 16 tetor, kur u caktua Kryengritja e Madhe Popullore 5 para protestuesve do të diskutojë një eurodeputet. Ata nuk shpallën emrin, por në një artikull të gazetës “24 orë” njoftohet se kjo do të jetë eurodeputetja irlandeze Klear Daily.

Kryetari i bashkisë së qytetit Pmorie akuzoi eurodeputeten Klear Daily në konflikt të interesave dhe shpifje kundër Bullgarisë. Kjo për arsye se ajo ka pronë në pushimoren dhe kundërshton detyrimin e saj për të paguar tarifat për mirëmbajtjen dhe sigurinë.


Më shumë nga rubrika

Rënie e lehtë në përqindjen e infeksioneve të reja me Covid-19

3556 raste të koronavirusit u zbuluan në 24 orët e fundit në 17 713 teste, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Mostrat pozitive janë 20 për qind, që është një rënie e lehtë. Numri më i lartë i të sapo infektuarve është në..

botuar më 21-04-08 10.22.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 396

Me 46.4 mln leva do të blejmë vaksina suplementare të “Pfizer” Qeveria livroi 46.4 milion leva (23.5 milion euro) për blerjen e sasive shtesë të vaksinës kundër Covid-19 nga Pfizer / Biontech, bëri të ditur zyra e shtypit e qeverisë. Mjetet do të..

botuar më 21-04-07 6.00.MD

Dyqanet e mëdha jo ushqimore ngulin këmbë për hapjen e tyre

Hipermarketet për mallra jo ushqimore me sipërfaqe mbi 300 metra katrorë ngulin këmbë që të hapen nga 12 prilli. Në një letër dërguar autoriteteve ato pohojnë se janë diskriminuar dhe këmbëngulin për përkrahje nga ana e shtetit, transmetoi..

botuar më 21-04-07 5.11.MD