Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendpushimi Bansko po pret një stinë të dobët dimërore

Bansko
Foto: arkiv

Pritet që shumë pak turistë të huaj ta vizitojnë vendpushimin dimëror Bansko këtë vit. Deri tani pothuajse nuk ka rezervime të paguara, ndërsa një turoperator britanik deklaroi se i ndalon fluturimet charter deri në Bullgari për shkak të kufizimeve sa u përket udhëtimeve jashtë shtetit për shkak të koronavirusit, transmetoi BNT.

Dega tursitike në vendpushim do të shpresojë kryesisht tek tuistët nga Bullgaria dhe vendet fqinje – Rumania, Turqia dhe Greqia. Një pjesë e hoteleve, të cilat janë pronë e anglezëve, nuk do të hapin dyer.

Më shumë nga rubrika

Pylli i vetëm në Bullgari prej sekuojash ndodhet afër fshatit Bogosllov

Pylli i vetëm në Bullgari prej sekuojash ndodhet afër fshatit Bogosllov, tregon videoja e radhës prej iniciativës së Ministrisë së Turizmit për popullarizimin e vendeve më pak të njohura në vend. Pemët e para janë mbjellë në vitin 1890, ndërsa..

botuar më 20-10-26 11.52.PD

7 ide për shëtitje rreth qytetit Velingrad

Shikoni propozimet tona sesi të gërshetoni shëtitjen tuaj shëndetësore në qytetin Velingrad , i cili është afirmuar si një spa-kryeqytet i Ballkanit, që njiheni me malet e shkëlqyera Rodopi dhe kureshtjet dhe atraksionet aty pranë: Vizitoni liqenin..

botuar më 20-10-25 8.05.PD

Operatorët turistikë bullgarë paraqesin një video për Manastirin Allaxha

Muaji tetor po përfundon qetë-qetë, kurse bashkë me të dhe ditët e fundit të ngrohta, të përmbushura  me ngjyrat dhe nuancat e natyrës. Tani është momenti të mund t’i shijojmë  dhe ta përcjellim stinën me një ekskursion të paharruar deri në..

botuar më 20-10-25 6.10.PD