Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE nuk do të ndërhyjë në mosmarrëveshjet bullgaro-maqedonase

Foto: a1on.mk

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë dypalëshe. BE nuk mund të ndërhyjë në marrëdhëniet midis shtetit anëtar dhe shtetit kandidat anëtar.  Këtë e tha ambasadorja gjermane në Maqedoninë e Veriut Anke Holstein në kohën e fjalimeve të ministrit të jashtëm të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani dhe të ambasadorit të Bullgarisë në Shkup Angell Angellov, kushtuar kryesisë së përbashkët të Procesit të Berlinit.

Në një mëngjes pune me ambasadoren Holstein ministri i jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani paraqiti një plan për krijimin e një tregu të përbashkët regjional sipas standardeve të BE-së.

“Nga ne varet se si do të kryejmë punën tonë, kushtu që të jemi në dobi të të gjitha shteteve nga regjioni”, tha ambasadori Angellov, cituar nga sajti а1on.mk.Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 271

Parlamenti miratoi propozimin e qeverisë për të përfshirë Bullgarinë në marrëveshjet e BE-së për blerjen e vaksinave kundër COVID-19 Vaksina nuk do të përfshihet në kalendarin e imunizimit të Bullgarisë. Ajo do të vendoset vetëm pas pëlqimit..

botuar më 20-12-03 7.30.MD
Ministri Angellov

Vaksinimi kundër COVID-19 vetëm me pëlqimin e informuar

Parlamenti miratoi propozimin e qeverisë për të përfshirë Bullgarinë në marrëveshjet e BE-së për blerjen e vaksinave kundër COVID-19 Vaksina nuk do të përfshihet në kalendarin e imunizimit të Bullgarisë. Ajo do të vendoset vetëm pas pëlqimit të..

botuar më 20-12-03 3.37.MD

Komisioni Evropian ngriti padi kundër Bullgarisë për shkak të ndotjes së ajrit

KE-ja ngriti padi para Gjykatës së BE-së kundër Bullgarisë për shkak të moszbatimit të vendimit të Gjykatës për cilësinë e ajrit atmosferik dhe shkeljen e vazhdueshme të vlerave të lejuara të grimcave të pluhurit. Kërkesa mund të çojë në vendosjen..

botuar më 20-12-03 3.28.MD