Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konsiderohet krim transportimi ilegal i njerëzve

Foto: BGNES

Parlamenti votoi definitivisht ndryshimet me të cilat parashikohet burgim nga 3 deri në 5 vjet për kryerjen e transportit publik të udhëtarëve pa leje, pa regjistrim ose pa licencë. Automjeti do të konfiskohet në favor të shtetit pa marrë parasysh se kujt është pronësia e tij.

Kur akti kryhet nga dy ose më shumë persona të cilët janë marrë vesh, ose shfrytëzojnë dokumente të falsifikuara ndëshkimi do të jetë burgim nga 5 deri në 10 vjet dhe gjobë nga 2 500 deri në 7 500 euro. Gjykata mund të vendosë edhe konfiskim deri në një të dytën e pronës së fajtorit.

Partia Socialiste Bullgare nguli këmbë për heqjen e urdhëresave sepse ato ndalojnë udhëtimet e përbashkëta, ndërsa pushtetarët e përgënjeshtruan këtë.


Më shumë nga rubrika

Nënat nga “Sistemi na vret” hyjnë në politikë si kuotë civile

Nënat e fëmijëve me aftësi të kufizuara, të bashkuara nga nisma civile “Sistemi na vret”, konfirmuan zyrtarisht se po hyjnë në politikë. Në zgjedhjet e ardhshme ato do të përfshihen si kuotë qytetare në listat e kandidatëve të një partie emrin..

botuar më 22-08-15 3.49.MD

Gazi në lidhjen me Greqinë duhet të rrjedhë deri më 1 tetor

Vendimi nëse Bullgaria do të negociojë edhe me monopolin rus “Gazprom” mund të pritet brenda një jave. Do të ketë negociata vetëm nëse del se Bullgaria nuk mund të sigurojë të gjitha sasitë e nevojshme të gazit për dimër, tha Ministri i..

botuar më 22-08-15 3.10.MD

Aksident i rëndë në autostradën "Trakia" me një autobus serb

Një autobus me regjistrim serb është rrotulluar në kilometrin 216 të autostradës "Trakia" (A-1) në drejtim të Sofjes pak pas orës 20:00 të ditës së diel më 14 gusht. Në autobus udhëtonin 49 persona - fëmijë dhe të rritur. Fëmijët janë..

rinovuar më 22-08-15 1.34.MD