Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e radhës e rasteve të reja të Covid-19

Spitali në qytetin Popovo
Foto: BGNES

Gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari janë regjistruar 2 760 raste të reja të Covid-19. Nga 9 946 PCR testet 27.7% janë pozitive.

Në vend të parë për nga numri i të infektuarve është rrethi i Sofjes – 1075, pas kësaj radhiten Plovdivi – 206 raste pozitive dhe Bllagoevgrad – 160.

2087 punonjës mjekësorë kanë rezultuar pozitivë me Covod-19. Numri i rasteve aktive është 25 105, 2 316 prej të cilave janë shtruar në spital. Në repartet intensive ka 162 veta. Të vdekurit janë 36, të shëruarit – 216.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri është kundër mbylljes së plotë të ekonomisë

Kryeministri është kundër mbylljes së re të plotë të vendit për shkak të përhapjes së Covid-19, megjithëqë presioni mbi sistemin shëndetësor është tepër serioz, sipas tij kufizimet nuk duhen të jenë të tepërta, sepse vendi ynë ka nevojë për ekonomi..

botuar më 20-11-23 7.04.MD

Ministri i shëndetësisë propozon shtrëngimin e masave kundër Covid-19

Niveli i të infektuarve me koronavirus javët e fundit dikton domosdoshmërinë e vendosjes së masave suplementare kufizuese. Përndryshe sistemi shëndetësor nuk do të mbijetojë. Këtë e tha në një brifing ministri i shëndetësisë Kostadin Angellov pas..

botuar më 20-11-23 6.48.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 261

Ministri i shëndetësisë propozon shtrëngimin e masave kundër Covid-19 Niveli i të infektuarve me koronavirus javët e fundit dikton domosdoshmërinë e vendosjes së masave suplementare kufizuese. Përndryshe sistemi shëndetësor nuk do të..

botuar më 20-11-23 5.54.MD