Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Borisov foli me kancelaren gjermane Angela Merkel për Maqedoninë e Veriut

Bojko Borisov
Foto: BTA

Kryeministri Bojko Borisov ka zhvilluar një video-bisedim me kancelaren e Gjermanisë Angela Merkel, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Qeverisë. Unë dhe Bullgaria jemi mirënjohës për angazhimin e Presidencës gjermane dhe personalisht Juve me kërkimin e formulave, të cilat ta lejojnë fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE, shënoi Bojko Borisov, transmetoi BTA.

Para Merkelit Kryeministri shprehu pozitën e Sofjes, të cilën Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva e ka mbrojtur në Berlin.

Në bisedën 40 minutashe Borisov shprehu bindjen se me ndihmën e Presidencës gjermane do të arrihen vendimet e drejta.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD