Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një violiniste bullgare fitoi çmimin e parë nga Konkursi “ Leonid Kogan” në Bruksel

Foto: sofiaphilharmonic.com

Violinistja Llora Markova fitoi çmimin e parë në kategorinë e tretë (13-17 vjeç) në Konkursin e 4 Ndërkombëtar për Violinistë të Rinj “Leonid Kogan” në Bruksel-Belgjikë. Par shkak të pandemisë nga Covid-19 edicioni i sivjetshëm u zhvillua online me video-incizime, kurse pjesëmarrësit qenë të ndarë për nga mosha në katër kategori. Përveç çmimit të parë për bullgaren, juria me presidente Karen  Aroutiounian -nxënësi violinistit të madh Leonid Kogan - dha dy çmime të dyta dha akoma 8 certifikata të finalistëve në këtë kategori, një prej të cilëve është për një pjesëmarrës tjetër bullgar - Jasen Stamenov.  

Llora Markova është nxënëse e Shkollës Kombëtare Muzikore “Ljubomir Pipkov” në Sofje, në klasën e Bllagorodna Tanevës. Në koleksionin e saj tanimë ka dekorata të shumta prej konkurseve tek ne dhe jashtë shtetit, kurse gjatë vitit 2019 ajo fitoi dhe çmimin special “Ollga Kamburova” në përkrahje të talenteve të rinj, i caktuar nga ekipi i transmetimit për muzikë klasike “Alegro vivaçe” të Radios Kombëtare Bullgare.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Nedjallko Nedjallkov: Përmes fyellit lidhem me veten time dhe me universin

Nedjallko Nedjallkov, i cili që prej kohe nuk është vetëm fyelltar tradicional,interpreton muzikë të stileve dhe zhanreve më të ndryshme-nga ekzekutimet e lashta popullore, përmes muzikës së Rilindjes, Barokut dhe Klasicizmit, deri tek xhazi dhe asaj që..

botuar më 20-12-03 6.20.PD

Videoja e re muzikore “Mërfi” – talent, imagjinatë dhe aftësi artistike

Gjatë ditëve të fundit në rrjetet sociale u paraqit një video e re - e këngës “Mërfi”. E zgjodhëm për ta prezantuar për shkak të fantazisë së freskët  dhe zgjidhjeve tepër interesante të regjisorëve, si dhe të vështrimit rinor ndaj temave jetike,..

botuar më 20-12-02 7.10.PD
Kamen Çanev

Vdiq një nga tenorët më të suksesshëm bullgarë me famë botërore Kamen Çanev

Vdiq këngëtari i famshëm botëror i operës Kamen Çanev , njoftoi BNR-Stara Zagora. Çanev u diagnostikua me Covid-19 dhe u shtrua në spitalin në Stara Zagora për trajtim. Pas shtrimit në spital, miqtë e këngëtarit kërkonin urgjentisht plazmë..

botuar më 20-11-26 4.36.MD