Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pija e dashurisë dhe e hyjnive pret vlerësues në një festival në qytetin Plovdiv

Foto: BGNES

Në kuadrin e tre ditëve /13-15 nëntor/ Festivali "Parada e verës së re" e kthen qytetin më të vjetër në Evropë - Plovdiv, në një qendër tërheqëse për vlerësuesit e pijes së dashurisë dhe të hyjnive - verës. Që nga edicioni i vet i parë gjatë vitit 2009, festa u lejon që të gjithë vizituesve të rizbulojnë bukurinë e rezervatit arkitekturor historik Plovdivi i Lashtë. Përveç që të njiheni me historinë dhe shijet e verërave bullgare nga rajonet e ndryshme të vendit, do të keni mundësi të kaloni disa orë speciale në kompaninë e të afërmeve dhe shokëve dhe të provoni specialitete të përshtatshme për konsum me një gotë me verë në dorë.  Fillimin e festivalit e ve “Procesioni i Dionisit” të shoqëruar nga Ansambli “Trakia” deri tek qyteti i lashtë, ku hyjnia Dionis hap fuçinë e parë  me verë të re të kantinës, e cila ka fituar medalje të artë  nga edicioni i mëparshëm. Ngjarja financohet nga Programi Vjetor për Zhvillimin e Turizmit të Bashkisë Plovdiv për vitin 2020.

Më shumë nga rubrika

Vendpushimi Albena

Vendpushimi “Albena” ishte i pari që mori stikerin "100% të vaksinuar"

Vendet turistike në Bullgari me staf të vaksinuar do të marrin stiker "100% të vaksinuar", njoftoi në një konferencë shtypi në Albena Ministrja e Turizmit Stella Balltova. Pushimorja e parë që mori një stiker të tillë është Albena. Në vendpushim ka..

botuar më 21-06-10 7.29.MD

Me një vëmendje të shtuar pranë rezervuarëve gjatë sezonit të verës

Në muajt e ngrohtë të verës turistët kërkojnë freski buzë detit ose rreth lumenjve të bukur malorë dhe digave. Që të mund të ndihen të pa rrezikuar pranë rezervuarëve të shumtë të pa mbrojtur në vend, “njerëzit mund të pushojnë buzë tyre, por në..

botuar më 21-06-10 10.16.PD

Parashikueshmëria, vaksinimi masiv, hotelet kovid, apo si ta shpëtojmë verën turistike 2021?

Në këtë moment turistët kërkojnë një siguri më të madhe dhe parashikueshmëri. Ata gjithnjë e më pak ndikohen nga çmimet, nga atraksionet suplementare, cilësia e shërbimit si dhe nga faktorë të tjerë, të cilat paracaktonin sjelljen e tyre përpara..

botuar më 21-06-08 12.38.MD