Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkupi dënoi një video me një flamur bullgar të ndezur

Foto: arkiv

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisësë Veriut dënoi videon e publikuar në rrjetet sociale, e cila tregon sesi të rinjtë djegin flamurin bullgar, njoftuan mediat maqedonase të cituara nga BTA. Videoja u publikua nga organizata rinore e VMRO-DPMNE në komunën Gazi Baba. Ministria tha se kjo ka qenë një provë e pasuksesshme për të provokuar urrejtje midis  shtetasve të të dyja vendeve. Ministria e Jashtme në Shkup deklaroi se "dënon fuqimisht çdo akt të përdhosjes së çdo simboli kombëtar, duke përfshirë këtu simbolet e Republikës fqinje të Bullgarisë, si dhe çdo formë tjetër të urrejtjes që nuk korrespondon me marrëdhëniet thelbësore midis të dy vendeve”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 364

Kulmi i pandemisë në Bullgari do të vazhdojë edhe 2-3 javë të tjera Ky është kulmi i fundit i epidemisë me Covid -19 në Bullgari, i cili pritet të vazhdojë për 2-3 javë të tjera. Këtë e komentoi për BNT Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror..

botuar më 21-03-06 5.39.MD

Qeveria po alokon më shumë se 2 milion euro për muzikantët e pavarur

Gati 1000 muzikantë do të marrin rreth 2000 euro ndihmë të njëherëshme, njoftoi BTA, duke cituar Kryeministrin Bojko Borisov. Në profilin e tij në Facebook, Kryeministri theksoi se kompensimi jepet për periudhën e pandemisë, në të cilën industria e..

botuar më 21-03-06 5.29.MD

Rumania vendos masa kufizuese antiepidemike

Nga ora 21:00 në 6 Mars 2021 (sonte), në Rumani hyjnë në fuqi masa kufizuese për udhëtarët nga Bullgaria, e cila është e përfshirë në listën e vendeve nga e ashtuquajtura zona e verdhë, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Udhëtarët që paraqesin..

botuar më 21-03-06 4.38.MD