Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kapana në Plovdiv është pjesë nga “Trashëgimia Kulturore Еvropiane në Veprim”

Foto: kapana.bg

Kapana në Plovdiv është lagja e parë e industrive krijuese në Bullgari. Ajo tanimë është pjesë nga lista evropiane me qytete “Trashëgimia kulturore në veprim”,  të cilët kanë realizuar ide inovative për ruajtjen e trashëgimisë kulturore.

Seleksionimi realizohet me përkrahjen e Programit “Evropa Krijuese”. Në të organizata si EUROCITIES, ERRIN, Europa Nostra, dhe Këshilli i Arkitektëve të Evropës bashkohen që të mund të zgjedhin qytete dhe regjione në kontinent, të cilët kanë përpunuar politika, projekte dhe ngjarje novatore dhe i aplikohen me sukses nga autoritetet vendase. Në sajë të iniciativës Kryeqytet Evropian të Kulturës, “Kapana - lagje e industrive krijuese” kthehet në një nga projektet prijëse të qytetit Plovdiv gjatë vitit 2019.

Një vit më vonë, ai vazhdon të mbindërtohet nga veprimtari të ndryshme sipërmarrëse dhe partneritete sociale. Bashkë me akoma 31 vende nga Kontinenti i Vjetër, disa nga të cilët janë në Austri, Belgjikë, Çeki, Danimarkë, Francë, Itali dhe vende të tjera, Kapana u përfshi në një katalog me fokus mbi monumentet, platformat digjitale, festivalet, muzetë, kalatë e të tjera.

Qëllimi është të rekomandohen modele të suksesshme të qyteteve të tjera me trashëgimi kulturore, të cilat do të duhet të kërkojnë mënyra për gjallërimin e hapësirave të tyre.


Më shumë nga rubrika

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD

Festivali i filmit falas për bullgarët jashtë shtetit

Nga dita e sotme deri më 6 dhjetor bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit do të mund të shohin falas 22 filma bullgarë në kuadrin e Festivalit “Ekrani BG online” – bënë të ditur nga Ministria jone e Jashtme. Aktiviteti organizohet nga Instituti Shtetëror..

botuar më 20-11-21 2.43.MD