Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zllatogradi është një xhevahir arkitekturor në zemrën e malit Rodopa

Çdo vit më 21 nëntor qyteti Zllatograd shënon festën e tij me program të pasur i cili tërheq mijëra miq në këtë krahinë piktoreske në malin Rodopa. Data nuk u zgjodh rastësisht – kjo është Dita e Çlirimit të qytetit nga pushteti shumëshekullor osman.

Qyteti është një xhevahir i arkitekturës bullgare nga koha e Rilindjes Kombëtare. Ndër këndet tërheqëse është edhe rrugica e zanatçinjve ku mjeshtërit demonstrojnë zanatet e trashëguara nga stërgjyshërit. 

Në qytetin Zllatograd ngre shtat edhe një nga kishat më të vjetra në malin Rodopa, ndërtuar që në kohën e Pushtetit Osman. Kjo është kisha “Fjetja e Hyjlindëses” që daton nga viti 1834. Në qytet u regjistruan 120 monumente arkeologjike dhe arkitekturore. Më shumë për atmosferën e këtij qyteti të vogël malor mund të lexoni në materialin “Zllatograd – nga këtu fillon Bullgarianga koleksioni i Radio Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Monumenti i Lirisë – simboli i cili bashkon të gjithë bullgarët

Shipka ose Monumenti i Lirisë - një nga monumentet më emblematike bullgare, i cili është kthyer në simbol të pavarësisë dhe të identitetit tonë kombëtar, me krenari ngrihet në 1326 metra në zemër të malit Stara Pllanina. Në fillim të muajit..

botuar më 21-03-06 6.05.PD

Në pritje të Gjyshe Martës

Në qoftë se shëtitni në rrugët e Sofjes dhe të çdo qyteti tjetër bullgar, do të shihni se gjithçka shkëlqen në të bardhë dhe të kuqe. Dhe kjo nuk është e rastësishme. Ditën e fundit të shkurtit të gjithë po nguten të zgjedhin verore /martenica/ -..

botuar më 21-02-28 6.05.PD

Koprivshtica – një xhevahir arkitekturor plotë histori

Një qytet i vogël i bukur, i qetë në malin Sredna Gora, Koprivshtica mirëpret turistët me rrugicat e saj prej kalldrëmi dhe shtëpitë e Rilindjes, “të pikturuara” me ngjyra të ndezura, që “vështrojnë” pas mureve të larta prej guri dhe “pëshpëritin”..

botuar më 21-02-27 7.10.PD