Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ulet kërkimi dhe blerja e tepërt e ilaçeve

Foto: BGNES

Pothuajse të gjitha ilaçet janë në dispozicion në rrjetin e farmacive, me përjashtim të disa ilaçeve antitrombotike, tha kryetari i Shoqatës së Pronarëve të Farmacive Nikollaj Kostov për BNR. Ai sqaroi se kërkesa dhe furnizimi i ilaçeve nuk është ende i ekuilibruar, por ka një rënie të kërkesës për shkak të thirrjeve që njerëzit të mos blejnë më shumë sesa është e domosdoshme. Sipas tij, shumë bullgarë vetë i kanë vendosur vetes lockdown, duke kufizuar daljet në rrugë, kontaktet, pazaret dhe kjo ndihet në dhjetë ditët e fundit.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria e ndihmoi FBI në zbulimin e krimeve kibernetike për 46 mln. dollarë

Hetimi bullgar ka marrë pjesë në një operacion ndërkombëtar kundër krimeve kompjuterike, të cilat kanë shkaktuar dëme për 46 mln. dollarë. Viktimat janë mbi 300 nga 27 shtete, njoftoi në një brifing shërbimi i hetimit. Objekt i hetimit ka qenë..

botuar më 21-01-28 2.14.MD

Njerëzit në karantinë, ose në spital do të mund të votojnë në kuti të lëvizshme votimi

Deputetët miratuan përfundimisht ndryshimet në Ligjin për gjendjen e jashtëzakonshme. Sipas tyre njerëzit në karantinë, ose në spital do të mund të votojnë në kuti të lëvizshme votimi. Ata duhet të deklarojnë dëshirën e tyre për të votuar në këtë..

botuar më 21-01-28 2.00.MD
Politologu Ognjan Minçev

Bullgaria është në vend të fundit në BE për nga përballimi i problemit të korrupsionit

Bullgaria është në vend të fundit në BE, bashkë me Rumaninë dhe Hungarinë, për nga përballimi i problemit të korrupsionit. Kjo u bë e qartë nga rezultatet e Indeksit ndërkombëtar për korrupsionin për vitin 2020, paraqitur nga Asociacioni..

botuar më 21-01-28 1.46.MD