Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kod i verdhë për reshjet dhe erën e fortë në të gjithë Bullgarinë

Foto: BGNES

Kodi verdhë për motin potencialisht të rrezikshëm u shpall në të gjithë vendin, informon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë. Në rajonet e Bullgarisë Verilindore, si dhe në qafat malore, do të ketë kushte për stuhi. Në gjysmën jugore të vendit do të jetë më ngrohtë dhe reshjet do të jenë kryesisht nga shiu. Temperaturat minimale do të jenë minus 3 - 2 gradë, dhe maksimalet 0 - 5 gradë. Në malet do të ketë vranësira me reshje dëbore.

Në lartësi prej 1200 metrash temperatura maksimale do të jetë rreth 0 gradë ndërsa në 2000 metra - rreth minus 3 gradë.

Agjencia e Infrastrukturës Rrugore këshillon shoferët që të shkojnë në rrugë me goma të përshtatshme dhe të drejtojnë me shpejtësi të përshtatshme me kushtet meteorologjike.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 324

Më se gjysma e bullgarëve tashmë kanë imunitet kolektiv kundër Covid-19 Imuniteti kolektiv fillon të funksionojë. Mbi 50 për qind e njerëzve nuk do të reagojnë ndaj virusit, sepse ata janë imunë nga takimet e mëparshme me koronavirusët. Ne..

botuar më 21-01-25 7.28.MD
Prof. Andrej Çorbanov

Më se gjysma e bullgarëve tashmë kanë imunitet kolektiv kundër Covid-19

Imuniteti kolektiv fillon të funksionojë. Mbi 50 për qind e njerëzve nuk do të reagojnë ndaj virusit, sepse ata janë imunë nga takimet e mëparshme me koronavirusët. Ne shohim vende me masa drastike në të cilat situata nuk është më e mirë sesa në..

botuar më 21-01-25 6.21.MD
Kostadin Angellov

Ministri i Shëndetësisë nuk është i prirë për hapjen e lokaleve

Kanë për t’u zhvilluar takime dhe bisedime me përfaqësuesit e restoranteve në vendin tonë, tha në qytetin Stara Zagora Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në lidhje me tensionin në biznesin e restoranteve, njoftoi BTA. “Që nga fillimi i..

botuar më 21-01-25 5.03.MD