Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

90 për qind nga mjekët e përgjithshëm mendojnë se Covid-19 nuk është arsye për pranimin e antibiotikëve

doc.Ljubomir Kirov
Foto: BGNES

90 për qind e mjekëve të përgjithshëm nuk mendojnë se infektimi me Covid-19 është arsye për trajtimin me antibiotikë. Këtë e tregon një anketim online i Shoqatës Kombëtare të Mjekëve të Përgjithshëm në Bullgari. Këtë e njoftoi për BNR docenti Ljubomir Kirov, kryetar i shoqatës.

Sipas 700 prej mjekëve të anketuar testet e shpejta të antigjenit duhet të konsiderohen baras me testet e tjera dhe të shfrytëzohen për hospitalizim në rast ndërlikimi të gjendjes shëndetësore të pacientit.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 327

Sëmundshmëria nga Covid-19 u ul në 90 veta në çdo 100 mijë Masat kundra epidemiologjike po vazhdojnë  të japin rezultat dhe numri i njerëzve të shëruar është afro dy herë më shumë nga ky i të infektuarve me Covid-19, deklaroi në brifingun e..

botuar më 21-01-28 6.05.MD
Hristo Ivanov

Akuzojnë një firmë bullgare për korrupsion

Formacioni “Bullgaria Demokratike” do ta informojë zyrtarisht Komisionin Evropian dhe Komisionin për Mbrojtjen e Konkurrencës për shkeljen e legjislacionit për prokurimet publike nga firma shtetërore “Avtomagistrali”/ “Autostradat”/...

botuar më 21-01-28 5.26.MD
Ministrja Petkova

Bullgaria është në pritje të gazit të Izraelit dhe Qipros

Furnizimet e ardhshme të gazit nga Mesdheu Lindor do të kenë një kontribut të konsiderueshëm për diversifikimin dhe konkurrencën e çmimeve jo vetëm në Bullgari, por edhe për Evropën Juglindore. Këtë e tha Ministrja e Energjetikës Temenuzhka Petkova..

botuar më 21-01-28 4.41.MD