Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radko Vllajkov: Problemet e pakicës bullgare në Serbi po zgjidhen

Radko Vllajkov
Foto: far.rs

Gjatë katër viteve të fundit dialogu politik midis Bullgarisë dhe Serbisë është ndoshta më intensivi dhe më produktivi në historinë e marrëdhënieve dypalëshe. Gjatë kësaj periudhe edhe shkëmbimi tregtar midis të dy vendeve u dyfishua. Këtë e tha para BNR ambasadori i Bullgarisë në Serbi Radko Vllajkov, mandati i të cilit po përfundon.

Sipas tij “ka ndryshime të dukshme pozitive në gjendjen e pakicës bullgare në Serbi". Vllajkovi theksoi se gjatë shekullit të fundit “ajo u shtyp dhe u dërrmua” gjë për të cilën kanë faj shtetet totalitare jugosllave dhe bullgare.

Ai theksoi se tashmë u gjet mekanizmi me të cilin problemet e njerëzve nga pakica bullgare të kuptohen dhe të zgjidhen, “të frymëzohen që ata jo vetëm që të mos kenë frikë ose turp ta quajnë veten bullgarë, por të jenë krenarë për këtë”.


Më shumë nga rubrika

Sëmundshmëria nga Covid-19 u ul në 90 veta në çdo 100 mijë

Masat kundra epidemiologjike po vazhdojnë  të japin rezultat dhe numri i njerëzve të shëruar është afro dy herë më shumë nga ky i të infektuarve me Covid-19, deklaroi në brifingun e rregullt mbi çështjet e koronavirusit ministri i shëndetësisë profesori..

botuar më 21-01-28 2.32.MD

Një video prezanton misteret e verës bullgare nga Lugina e Trakisë

U xhirua një video, e cila ka qëllim ta promovojë verën bullgare të Luginës së Trakisë. Videoja është një element i rëndësishëm i projektit të Asociacionit Bullgar të Prodhuesve dhe Eksportuesve të Verës për promovimin e verës bullgare, dhe më..

botuar më 21-01-26 12.44.MD

Si ndikon mësimi në distancë tek fëmijët bullgarë

Bota e sotme është e lidhur pazgjidhshmërisht me teknologjinë. Sot fëmijët kalojnë gjithnjë e më shumë kohë përpara pajisjes elektronike, pavarësisht nga fakti nëse e përdorin për arsim ose për dëfrim. Këtë e tregon dhe statistika për Bullgarinë, e cila..

botuar më 21-01-26 7.10.PD