Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prof. Todor Kantarxhiev: Ekziston dyshimi në shoqëri për vaksinimin

Prof. Todor Kantarxhiev
Foto: BGNES

Deri më 20 dhjetor, ne do të dimë nëse do të jetë e mundur të mblidhen të paktën 2-3 familje për festat. Këtë e tha për BNT drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare Prof. Todor Kantarxhiev. Ai theksoi se për 14 ditët e fundit ka pasur një ulje prej 20-25 për qind të rasteve të reja të koronavirusit në Sofje. Sipas tij, 10 persona aktualisht po infektojnë 7 deri në 9 pacientë të rinj.

Sipas Kantarxhiev, megjithëse shteti po investon mjete të mëdha për të siguruar vaksinimin kundër Covid-19, ekziston dyshimi në shoqëri për vaksinimin.Sipas ekspertit, vaksinat e reja nuk dëmtojnë njerëzit mbi 70 vjeç. Ai e vlerësoi vaksinën ruse si shumë të mirë, sepse Rusia ka tradita në këtë fushë.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Para 24 majit, Presidenti dorëzoi çmime shtetërore

Presidenti Rumen Radev ndau çmime të larta shtetërore për figurat e kulturës. Tradicionalisht, kjo ndodh para 24 majit - Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave. Me..

botuar më 22-05-19 1.26.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, lufta kundër korrupsionit kufizon ndikimin rus

Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në mëngjesin e biznesit të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari, ka uruar që Bullgaria të bëhet portal i investimeve amerikane në Evropë. Petkov falënderoi miqtë nga Shtetet e..

botuar më 22-05-19 12.00.MD
Presidenti francez Macron

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16 . Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe..

botuar më 22-05-19 10.45.PD