Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nëse te 14 dhjetori numri i të infektuarve ulet do të hapen çerdhet dhe kopshtet për fëmijë

Foto: facebook.com/boyko.borissov.7

Në se te 14 dhjetori numri i njerëzve të infektuar me koronavirus ulet do të hapen kopshtet e fëmijëve dhe çerdhet, ndërsa nga 21 dhjetori – edhe bizneset e mbyllura. Këtë e tha Kryeministri Bojko Borisov në fshatin Callapica, rajoni i qytetit Pllovdiv. Ai nuk tregoi kufirin e domosdoshëm për zvogëlimin e rasteve.

Sipas Kryeministrit masa më e mirë kundër krizës është hapja e ekonomisë. Sipas tij gjatë 6 muajve të ardhshëm pritet një krizë e rëndë ekonomike.

“Praktika e dhënies së parave për të mbrojtur vendet e punës është e mirë por duhet të ketë fund”, tha kryeministri.


Më shumë nga rubrika

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”. Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një..

botuar më 21-02-27 3.07.MD
Bojko Borisov në Çirpan

Kryeministri Borisov: “Muaji mars do të jetë kritik”

“Hapja e restoranteve nuk do të thotë se të gjithë duhet të shkojnë atje dhe të infektohen”, deklaroi Bojko Borisov gjatë vizitës së tij në qytetin Çirpan (Bullgari Qendrore). Kryeministri nënvizoi se shpreson tek ndjenja e vetë-ruajtjes dhe..

botuar më 21-02-27 2.29.MD
Prof. Asen Balltov

Rimëkëmben imunizimet sipas planit të vaksinimit

Imunizimet në katër fazat e para të planit të vaksinimit do të rimëkëmben ndoshta nesër, njoftoi për BNR drejtorit i spitalit “Pirogov” prof. Asen Balltov. “Korridoret e gjelbra” do të rivendosen kur mbërrijnë në vend sasi më të mëdha prej..

botuar më 21-02-27 12.53.MD