Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko hynë në Top 5 të destinacioneve për ski në Evropën Lindore

Foto: borovets-bg.com

Pushimoret bullgare Borovec dhe Bansko u radhitën përkatësisht në vendin e dytë dhe të pestë të klasifikimit të pushimoreve më të mira për ski në Evropën Lindore të botimin online Emerging Europе. Ndër përparësitë e pushimores Borovec shënohen rreth 50 kilometra shpate të mirëmbajtura, të përshtatshme për fillestarë dhe skiatorë të ndërmjetëm, mundësi të shkëlqyera akomodimi dhe ngrënie. Disavantazhi është numri i vogël i mundësive për skiatorë më të përparuar.

Për Bansko theksohet se ky është një qytet i gjallë dhe qendër kulturore që prej shekujsh.Shpatet janë të gjata rreth 70 km, më të përshtatshme për skiatorë të ndërmjetëm dhe shumë të përparuar. Disavantazhi është hyrja në zonën e skive vetëm përmes një ashensori gondolë, për të cilin formohen radhë të mëdha.


Më shumë nga rubrika

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Mavrudit

Më 26 tetor shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Mavrudit - verë nga një nga varietetet më të vlerësuara, të vjetra dhe emblematike të rrushit bullgar, e karakterizuar nga ngjyra e pasur e rubinit, aroma e këndshme me nuanca të manaferrës dhe manit të..

botuar më 21-10-26 6.10.PD

Në strofkën e diellit: Stranxha

Në mes të vjeshtës, kur rrezet e diellit janë më të dëshirueshme, ju ofrojmë një shëtitje në Bullgarinë Juglindore, ku, në shumicën e rasteve, dielli është veçanërisht bujar. Stranxha është një vend magjik që nderon lindjen e diellit për jetën..

botuar më 21-10-24 12.15.MD
Forumi i qytetit antik romak Avgusta Trajana

Rajoni i Stara Zagorës po bëhet një vend i preferuar për turizëm

Në fund të verës numri i fjetjeve në vendet për një akomodim afatshkurtër në rajonin e Stara Zagorës janë rritur gati me 30%, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Këtë e tregojnë të dhënat e Byrosë Territoriale të statistikës -..

botuar më 21-10-24 9.25.PD