Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti uroi që çdo një fëmijë të marrë mjekimin sa më të mirë, pavarësisht nga sistemi shëndetësor

Presidenti Rumen Radev
Foto: arkiv

“Angazhimi ynë ndaj fëmijëve të Bullgarisë mund të realizohet vetëm me përpjekjet e tërë shoqërisë”, shkroi në Facebook Presidenti Rumen Radev.

Kreu i Shtetit, nën patronazhin e të cilit zhvillohet iniciativa bamirëse “Krishtlindjet bullgare” në përkrahje të fëmijëve të sëmurë, deklaron gjithashtu se çdo një fëmijë duhet të marrë mjekimin sa më të mirë, pavarësisht nga mundësitë e sistemit shëndetësor.

Rumen Radev shpreh shpresën se edhe në edicionin e sivjetshëm të “Krishtlindjeve Bullgare” do të shihen virtytet më të mëdha të bullgarëve – fisnikëria dhe ndjeshmëria.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidenti: Së bashku - bullgarët në Bullgari dhe jashtë, do të arrijmë ndryshimin

Ilijana Jotova dekoroi fituesit e konkurseve për fëmijë dhe adoleshentë të Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit. “Deklarata se ata që jetojnë jashtë nuk janë të interesuar për Bullgarinë nuk është e vërtetë. Kontaktet me..

botuar më 21-07-29 7.31.MD
Krum Zarkov

ITN dhe socialistët janë unanim mbi reformën në drejtësi

“Ka një popull të tillë” (ITN) dhe “BSP për Bullgarinë” kanë një përkim të plotë të programeve të tyre në fushën e reformës gjyqësore. Kjo u konstatua në një takim midis dy formacioneve, pjesë e një serie bisedimesh në parlament që kërkojnë..

botuar më 21-07-29 6.43.MD
Kirill Petkov

Deljan Peevski nuk ka marrë hua nga Banka Bullgare e Zhvillimit si person fizik

Banka Bullgare e Zhvillimit po analizon lidhjet ekonomike në kreditë e dhëna prej saj për shkak të sanksionit të Deljan Peevski nën aktin global “Magnitski”. Kjo u njoftua nga Ministri i Ekonomisë Kirill Petkov gjatë një seance në Parlament. Kur u..

botuar më 21-07-29 6.23.MD