Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusia shpalli një diplomat bullgar persona non grata

Foto: arkiv

Ambasadori i Bullgarisë në Federatën Ruse Atanas Krëstin u ftua në Ministrinë Ruse të Punëve të Jashtme. Atje, në një takim protokolli, atij iu dorëzua një notë me të cilin një diplomat bullgar nga ambasada shpallet persona non grata dhe duhej të largohet nga vendi brenda 72 orëve.

Masa u motivua si reciproke ndaj veprimeve të palës bullgare, e cila më 18 dhjetor shpalli një diplomat rus të akredituar në Sofje persona non grata për veprime të papajtueshme me statusin e tij, që përbën një krim sipas Kodit Penal.

Diplomati bullgar - Nënkolonel Mitko Borisov, Zëvendës Atashe Ushtarak në Ambasadën Bullgare në Moskë, do të përmbushë afatin e fundit për largimin e tij nga vendi, i cili fillon më 28 dhjetor në 2 pasdite sipas orës së Moskës, njoftoi Ministria e Jashtme Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Anija e bllokuar me një ngarkesë të rrezikshme u tërhoq nga bregu bullgar

Në ditën e 36-të të ngecjes së anijes “Vers Su” pranë zonës së mbrojtur “Jajllata”, ajo u tërhoq me sukses nga shkëmbinjtë pranë Kamen Brjag. Aksioni zgjati më shumë se 7 orë me pjesëmarrjen e 3 rimorkiatorëve. Anija drejtohet në portin e Varnës. E..

botuar më 21-10-26 9.46.PD

Regjistruan numrin më të madh të të infektuarve dhe të vdekurve në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD

Parashikimi i motit për 26 tetorin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull vende-vende në ultësira dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 2 deri në 3 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, mbi Bullgarinë..

botuar më 21-10-25 8.15.MD