Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

305 milion leva u caktuan për vaksinat kundër Covid-19

Foto: jnj.com

125 milion leva (rreth 64 milion euro) u ndanë nga qeveria në mbledhjen e sotme në mënyrë që të sigurojë vaksinat në luftën kundër Covid-19. “Me ta, një total prej 305 milion leva (rreth 156 milion euro) u dha nga paratë e taksapaguesve bullgarë për vaksinat. Vaksinat janë falas dhe jepen vetëm me kërkesë të çdo bullgari”, tha Kryeministri Bojko Borisov dhe kujtoi se vaksinat janë miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe nga Komisioni Evropian.

Gjatë takimit të qeverisë, Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov informoi se vaksinimi po shkon sipas planit dhe 3844 njerëz tashmë u vaksinuan në të gjithë vendin.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD