Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një këngë bullgare është në Top 30 në klasifikimin e fansave të Eurovision

Foto: arkiv

Kënga me të cilën këngëtarja bullgare Viktoria duhej të prezantonte vendin tonë në konkursin “Eurovision” gjatë vitit 2020 “Tears Getting Sobber” është ndër 30 këngët më të dashura për të gjitha kohërat dhe është vendosur në pozitën e 26 nga fansat në konkurs, ndërsa në YouTube është e shikuar mbi 3 mln herë.

Klasifikimi vjetor “ESC TOP 250” radhit 250 këngët më të dashura të shikuesve të garës më të madhe muzikore në botë dhe organizohet dhe transmetohet nga radioja evropiane ESC Radio.

Akoma tri këngë bullgare u gjendën në top 100 të klasifikimit të vitit 2020. Kënga “If Love Was a Crime” e Poli Genovës, e cila e prezantoi Bullgarinë në “Eurovision” gjatë vitit 2016, u klasifikua në vendin e 33. “Beautiful Mess” e Kristian Kostovit, i cili këndoi për Bullgarinë gjatë vitit 2017 në Kiev, zuri vendin e 41, ndërsa kënga “Bones” (2018) e formacionit EQUINOX është në vendin e 93.

Për vitin e nëntë me radhë në vend të parë në klasifikim është fituesja e “Eurovision” 2012 Loreen nga Zvicra me hitin e saj "Euphoria". Në vend të dytë është sensacioni muzikor grek nga viti 2018 Eleni Foureira, e cila ka lindur në Fier të Shqipërisë, me “Fuego”, kurse vendin e tretë e zuri Duncan Laurence, fituesi në vitin 2019, me baladën “Arcade”.


Më shumë nga rubrika

Gjurga Pinxhurova – burimi i këngëve të saj është zemra popullore

Fati jetik dhe profesional i këngëtares së famshme bullgare Gjurga Pinxhurova i cakton një vend të denjë në kulturën muzikore bullgare. Që në kritikat e para për artin e saj, në vitet 30-të të shekullit të kaluar, ajo u quajt   “magjistarja e..

botuar më 21-01-17 8.15.PD

Viti i vështirë 2020 ishte i suksesshëm për instrumentistët e rinj bullgarë

“Garat janë për kuajt dhe jo për artistët” - kjo frazë e përsëritur shpesh është e kompozitorit të madh hungarez dhe pianist Bela Bartok. Shumë nga interpretuesit modernë  e ndajnë pozitën e tij, por pavarësisht  nga kjo konkurset muzikore po shtohen...

botuar më 21-01-03 7.05.PD

Orlin Goranov: “Le të realizojmë ëndrrat tona! Jeta është e shkëlqyer!”

Orlin Goranovi është një nga pop këngëtarët tanë më të njohur, i dashur prej brezave të ndryshëm të bullgarëve tek ne dhe jashtë shtetit. Krahas këngëve më të njohura të tij të cilat janë bërë hit, janë “ Bota është për të dy ” (muzikë Maria Nejkova,..

botuar më 21-01-01 8.15.PD