Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka shtetas të huaj në bordin e avionit të zhdukur indonezian

Foto: EPA/BGNES

Nuk ka shtetas të huaj në bordin e avionit indonezian “Boing 737-500”që u zhduk nga radarët pak pas nisjes nga aeroporti në Xhakarta. Këtë e njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë.

Lidhur me këtë Ministrja e Jashtme Ekaterin Zaharieva i dërgoi një telegram ngushëllimi Ministres së Jashtme Indoneziane znj. Rutno Marsudi, në të cilën shprehu keqardhjen për aksidentin dhe ngushëllimet për të afërmit e viktimave.


Më shumë nga rubrika

Prof. Kostadin Angellov

Në rast se ka vaksina të mjaftueshme deri në qershor do të vaksinohen 70% prej bullgarëve

Qëllimi ynë kryesor është që ta kthejmë qetësimin e njerëzve de ata të besojnë se ne arrijmë t’i kundërvihemi epidemisë, vuri në dukje Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov para televizionit bTV. “Nëse kemi vaksina të mjaftueshme, mund..

botuar më 21-03-01 11.13.PD

Të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë sesa të infektuarit gjatë 24 orëve të fundit

Rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit janë 332 nga 2531 teste të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Mostrat pozitive janë 13.1%. Të shëruarit në harkun e shënuar kohor janë 408. Rastet aktive janë 31 302...

botuar më 21-03-01 9.45.PD

Në qytetet Dobriç dhe Novi Iskër do të përmirësojnë rekordin Guinness për martenicën më të gjatë

Vullnetarët nga organizata rinore e Kryqit të Kuq Bullgar në qytetin Dobriç (Bullgari Verilindore) do të përpiqen ta përmirësojnë rekordin e Guinness për martenicën (veroren) më të gjatë. Për këtë qëllim, herët këtë mëngjes në sheshin e..

botuar më 21-03-01 6.00.PD