Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE është gati të ndihmojë në digjitalizimin e drejtësisë bullgare

Foto: justice.government.bg

Ministrja e Drejtësisë Desisllava Ahlladova diskutoi mbi reformën gjyqësore në Bullgari me Komisionerin Evropian Didier Reynders, njoftoi BTA.

Ahlladova paraqiti masat për zbatimin e rekomandimeve në Raportin e Komisionit Evropian për Bullgarinë mbi sundimin e ligjit, si dhe reformën e planifikuar të llogaridhënies dhe përgjegjësisë penale të Prokurorit të Përgjithshëm. Ministri gjithashtu paraqiti masat e propozuara për aplikimin e drejtësisë elektronike në vend përmes digjitalizimit të sistemit gjyqësor.

Reinders shprehu gatishmërinë e BE-së për të ndihmuar në digjitalizimin e skedarëve kryesorë të informacionit për qytetarët dhe bizneset.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 359

Bullgaria kërkon udhëtim të lirë dhe kufij të hapur për shpëtimin e turizmit Ne mbështesim krijimin e "korridoreve të shpejta të gjelbra" për të vaksinuarit dhe njerëzit që tashmë janë shëruar nga Covid-19. Në të njëjtën kohë nuk duhet të..

botuar më 21-03-01 6.22.MD

Presidenti dhe shërbimet e sigurisë shqyrtuan të drejtat e bullgarëve jashtë shtetit

Ndërmarrja e masave në kohë për mbrojtjen e të drejtave të shtetasve bullgarë jashtë vendit, kur ata janë objekt sulmesh vetëm për shkak të vetëdijes së tyre kombëtare, u diskutua nga Presidenti Rumen Radev në një takim me shefat e shërbimeve të..

botuar më 21-03-01 5.55.MD

Bullgarët në Çikago festuan Gjyshe Martën dhe paraprakisht festën tonë kombëtare – 3 mars

Bullgarët në Çikago festuan 3 marsin paraprakisht, duke valëvitur flamurin bullgar në qendër të qytetit për të 15-in vit radhazi. Ngjarja u ndoq nga bashkatdhetarët tanë në internet. 16 firma bullgare dhe të tjera morën pjesë në një pazar të..

botuar më 21-03-01 4.29.MD