Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Portugalia do të punojnë për zgjerimin e BE-së

| rinovuar më 21-01-12 7.14.MD
Foto: portugalrealestateblog.wordpress

Zgjerimi i BE-së drejt Ballkanit Perëndimor akoma është në rendin e ditës, por kjo nuk do të ndodhë “nesër”, tha ambasadorja e Portugalisë në Bullgari Anna Maria Ribeiro da Silva. Në një diskutim mbi presidencën portugeze të Këshillit të BE, da Silva shpjegoi: “Zgjerimi është në rendin e ditës, por shenja inkurajuese duhet t'u jepen vendeve që kanë përmbushur kriteret”.

“Ne jemi gati të punojmë për të arritur një kompromis”, tha Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva. “Shpresojmë që kur të kalojnë masat në lidhje me COVID dhe emocionet të mos jenë aq të forta, pasi ne në Ballkan jemi shumë emocionalë, fokusi do të përqendrohet në diskutime konstruktive”, theksoi Zaharieva të cituar nga sajti dnevnik.bg.

Më vonë Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva foli në telefon me homologun e saj portugez, Augustus Santos Silva. Gjatë bisedës ajo shprehu përkrahjen e Sofjes për përparësitë e Presidencës Portugeze të BE-së. Të dy diskutuan edhe luftën kundër Covid-19, zgjerimin e BE dhe çështjeje të tjera kryesore në axhendën e komunitetit, njoftoi MPJ. Zaharieva theksoi, se motoja e zgjedhur nga presidenca portugeze vjen shumë në kohë “Është koha për veprim, është koha për rezultate”. “Kjo është pikërisht ajo që qytetarët tanë presin”, nënvizoi Zaharieva.


Më shumë nga rubrika

Takime të Presidentit Rumen Radev në Strasburg

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu..

rinovuar më 21-12-02 6.30.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë natës në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë vranësira të konsiderueshme kryesisht mesatare dhe të larta, ndërsa në atë lindore moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0° dhe 5°, ndërsa në Bullgarinë..

botuar më 21-12-02 6.10.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Подкасти от БНР