Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Matematikani Llëçezar Tomov: Pllaja paralajmëron një rritje të rasteve Covid-19

Llëçezar Tomov
Foto: Ani Petrova

Ne nuk e vumë si detyrë imunizimin e shpejtë një përparësi për të hapur ekonominë dhe shoqërinë. Shoqëria jonë nuk është e disiplinuar dhe kjo nuk lejon një lehtësim serioz të masave - ky mendim u shpreh për BNR nga matematikani Llëçezar Tomov. Ai iu referua numrit bazë riprodhues, i cili tregon numrin mesatar të njerëzve të infektuar nga një person në Bullgari. “Pas Vitit të Ri, ky numër u rrit në 0.99, afër një. Tani jemi duke ruajtur një nivel mjaft të qëndrueshëm. Duket si një rënie, por aktualisht kemi një pllajë të rasteve. Nuk është koha të lehtësohen masat, sepse kemi një rritje të numrit të fëmijëve, prandaj kthimi në shkollë duhet të shoqërohet me masa shumë të rrepta”, shpjegoi Tomov.


Më shumë nga rubrika

Makineritë e votimit ruhen në mënyrë rigoroze

Makineritë e votimit për zgjedhjet e ardhshme janë në një depo të ruajtur nga xhandarmëria ku hyrja kontrollohet. Në lidhje me dyshimet e shprehura nga politikanët se midis rojeve të sigurisë ka njerëz me dosje kriminale, Kryekomisari Nikollaj..

botuar më 21-03-07 1.35.MD
Zheni Naçeva

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit

Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni Naçeva sqaroi se pavarësisht nga vaksina, sistemi elektronik..

botuar më 21-03-07 12.24.MD

Mostrat pozitive për Covid-19 janë 1426

Rastet e reja të Covid-19 për ditën janë 1426 nga 10 473 teste të kryera. 13.6 për qind e mostrave ishin pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5629 pacientë u shtruan në spital, prej tyre 452 në njësitë e kujdesit intensiv. Për..

botuar më 21-03-07 9.57.PD