Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mësuesit do të testohen me teste antigjeni për Covid-19

Ministri Angellov
Foto: BTA

Mund të ketë ndryshim të masave anti-epidemike jo më herët se shkurti, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov gjatë pranimit të vaksinave të para kundër Covid-19 nga prodhuesi “Moderna”. Do të analizojmë se çfarë është sëmundshmëria reale nga Covid-19 ndër mësuesit, që të vendosim se kur dhe nëse ata të kthehen në shkollë.

Kjo do të ndodhë nëpërmjet një testimi masiv të mësuesve nga data 25 janar. Atëherë fillon edhe faza e dytë e vaksinimit, e cila do të përfshijë edhe azilet dhe mësuesit, transmetoi BTA.

Kemi gatishmëri për të imunizuar edhe pjesëmarrësit në komisionet zgjedhore para zgjedhjeve parlamentare, vuri në dukje Ministri.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 357

Rimëkëmben imunizimet sipas planit të vaksinimit Imunizimet në katër fazat e para të planit të vaksinimit do të rimëkëmben ndoshta nesër, njoftoi për BNR drejtorit i spitalit “Pirogov” prof. Asen Balltov. “Korridoret e gjelbra” do të..

botuar më 21-02-27 5.30.MD

Qeveria ka harxhuar më shumë mjete gjatë shkurtit në krahasim me muajin e kaluar

Qeveria ka përshpejtuar shpenzimet në shkurt në krahasim me muajin e mëparshëm, u bë e qartë nga raporti mbi gjendjen e thesarit në janar. Shpenzimet për masat ekonomiko-sociale, 50 levat (25 euro) shtesë për pensionet në dy muajt e parë të..

botuar më 21-02-27 4.01.MD

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”. Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një..

botuar më 21-02-27 3.07.MD