Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti kërkoi certifikimin e makinave zgjedhore

Foto: BTA

Vendimet në procesin zgjedhor ku ka interesa shumë të mëdha duhet të jenë në dobi jo vetëm të disa partive të veçanta, por të të gjithë qytetarëve bullgarë, pavarësisht se ku ndodhen. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev gjatë takimit të tij me kryetarët e partive politike “Lëvizja 21”, “Lëviza e Bullgarisë për Qytetarët” dhe “Volt”.

Bisedimi është pjesë e serisë së konsultimeve për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare gjatë vitit 2021.

Radev nguli këmbë për një metodikë të qartë për certifikimin dhe testimin e makinave të votimit.

“Lëvizja 21” propozoi aplikimin e votimit me anë të postës për të gjithë qytetarët që kanë frikë për shëndetin e tyre.

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari po shfaqet sërish një udhëkryq politik

Pas zgjedhjeve të radhës të parakohshme, Bullgaria u përball sërish me një ekuacion me shumë të panjohura. A do të ketë një qeveri? A do të jetë e qëndrueshme? A do t’i përgjigjet qëndrimeve të bullgarëve? Një gjë është e sigurt, duhet të ketë..

botuar më 22-10-03 12.50.MD
Rumen Radev dhe Stevo Pendarovski

Bullgaria është e gatshme të rrisë eksportet e energjisë elektrike në Maqedoninë e Veriut

Negociatat aktuale për anëtarësimin evropian të Maqedonisë së Veriut do të fillojnë vetëm kur ajo të përfshijë bullgarët në kushtetutën e saj, tha Presidenti Rumen Radev në Sofje. Ai theksoi se zbatimi i shpejtë i angazhimeve dypalëshe nga shteti..

botuar më 22-10-02 3.46.MD

Ambasadori Hüseyn Hüseynov para Radio Bullgarisë: Azerbajxhani është gati të rrisë furnizimin me gaz në Bullgari

Memorandumi i mirëkuptimit ndërmjet BE-së dhe Azerbajxhanit, i nënshkruar në fillim të verës, mund t'i garantojë Evropës deri në 20 miliardë metra kub gaz azerbajxhanas në vit. Në rast se ndërtimi i lidhjes së re të gazit ndërmjet Bullgarisë dhe..

botuar më 22-09-30 1.44.MD